Yenilikçi Bir Kültürü Yaratmanın Dört Adımı

Américo Mateus, University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Yeniliğe yaklaşımımız tümüyle insanlarla ilgilidir! Onlar, kurumlar içinde kendi kendini sürdürebilir bir yenilik kültürünü mümkün kılar. Bence, herhangi bir kurum içinde insan faktörü temelinde düşünülmeden, tasarımlanmadan, geliştirilmeden ve merkeze alınmadan başarılı bir biçimde hayata geçirilebilecek hiçbir yenilik sistemi, metodolojisi veya süreci yoktur. Kurumunuz içinde gerçekten yenilikçi bir kültür yaratmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Herhangi bir kurumda yeniliğin yakıtı yaratıcılıktır. Yaratıcılık insan temelli bir beceridir. İşte bu nedenle, kurum içinde yaratıcılık tohumlarının serpilmesini sağlamak için atılması gereken ilk adım budur. Bugün, tüm çalışanlar yaratıcı çalışanlardır. Kendilerine ve yaratıcı beceri ve yeteneklerine inanarak başlamaları gerekir – kendilerine güvenmelidirler.

2. Yenilik, yönetsel bağlılık ve kurumsal tasarımı da gerekli kılar. İşte bu nedenle, ikinci adım, kurumun kapsamlı bir teşhisinin ardından kurum içinde bir kültür inşa ederek yönetim ekibine yardımcı olmaktır. Bu kültür, yenilik momentini mümkün kılmalı ve güçlendirmeli ve tüm ekibi, yeni süreçlerin ve yenilik sistemlerinin tasarlanması ve hayata geçirilmesine katılmaları konusunda teşvik etmelidir.

3. Yenilik, öğrenme süreçlerinin desteklenmesi ve açık bir stratejik doğrultunun belirlenmesi yoluyla mümkün kılınabilir. İşte bu nedenle, üçüncü adım yenilik çabasını sürdürülebilir kılan stratejik hedefleri tanımlamaktır. Günümüzün kavramsal çalışanlarının kendilerini geliştirmek için motive edici yollar istediklerinin bilincindeyiz. Dolayısıyla da öğrenme yeteneklerine ilişkin iç görü sunabilir ve bireysel ve kolektif öğrenme yollarını onların öğrenme profiline uyarlayabiliriz. Bunu takiben bireysel ve kolektif öğrenmenin farklı biçimleri teşvik edilmiş ve kurumun yenilik potansiyeli desteklenmiş olur. Sonuç olarak kurum, etik ve toplumsal değerler çerçevesinde, toplumun ekonomik olarak gelişmesi amacını güderek ve bu anlamda adım atarak, sağlıklı ve olgun bir biçimde büyüyebilir ve böylece yerel toplumlar için değer yaratır.

4. Herhangi bir kurum için sürekli yenilik akışı tümüyle bir kültür ve değişim meselesidir. Dördüncü adım, her bir kurumda sistemsel, bütüncül ve sürekli bir sürece iliştirilmiş olan yenilik çabalarını idame ettirmeyi amaçlar. Günümüzün dünyası, kurumların değişime sürekli uyum sağlayabilme niteliğine sahip olmalarını gerektirmektedir. En iyi çözümün, kendi içinde bu dinamiklere iç çalışanları ve dış paydaşları dâhil etmek için en uygun model veya süreç olan kurumun DNA’sını izlemek olduğuna inanıyoruz.

Kurumlar bu dört adımla kendilerini yeniden tasavvur edebilir ve kendi yenilik kültürlerini geliştirebilir. Ancak temel yapı her zaman çalışanlardan dış paydaşlara kadar sürece dâhil olan insanları temel almalıdır.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Human Resources
 • Management
 • Marketing
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın