Yaşam Boyu Öğrenenlerin Zihni Nasıl İşler?

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Bir dakikalığına sırtınızı yaslayıp düşünün; siz de bir zamanlar çocuktunuz. Her şey sizin için yeniydi: dondurmayı ilk tadışınız, isminizi hecelerken duyduğunuz gurur, tuhaf vücutlu bir böcek gördüğünüzde hissettiğiniz kafa karışıklığı… Merak içindeydiniz ve tüm sorularınıza cevap istiyordunuz. Çocuklar öğrenmekten, beyinleriyle yapabileceklerini keşfetmekten ve salt hayal gücüyle başka diyarlara gitmekten zevk alırlar. 

Yaşam Boyu Öğrenenler 

Merakımız ve öğrenmekten aldığımız zevk bizi asla terk etmemelidir ancak genelde bunun tam aksi olur. Yaşamlarımızda meşgulüzdür, pek çok sorumluluğumuz vardır, rutin görevler zamanımızı doldurur. Peki, öğrenmeye ne kadar yer kalır? Yeni bir şey düşünmek için ne kadar zihinsel yer ayırabiliriz? 

İyi haber şu ki bizler hayat boyu öğrenebilme yeteneğine sahibiz. Dijital teknolojideki inovasyon ve gelişmelere ayak uydurmaya çalışmak bizi yeni şeyler öğrenmeye zorlar. Nihayetinde yaşamlarımızın çoğunu dijital teknolojiyi kullanarak geçiriyoruz.  

Günlük Yaşamda Öğrenmek 

Farklı bağlamlarda, değişik kaynaklardan bilgiye erişir, yeni durumlarda önceki bilgiyi kullanır ve bir eylem planına karar verip bunun üzerinden ilerleriz. Bu, yaşam boyu öğrenenlerin altın kuralı olan “kendi yönünü kendi tayin edebilme” kuralıdır.

Şöyle düşünün:

Bir akşamı nasıl geçireceğinizi planladınız, belki akşam yemeğine çıkacak belki film izleyeceksiniz. Gecenizi organize etmek ve planınızı faaliyete dökmek için pek çok dijital teknolojiden istifade edeceksiniz. Planlama süresinde çeşitli kaynaklar kullanırsınız; bir GPS uygulaması, restoran hakkında yorumlar barındıran bir web sitesi ve film saatlerini öğrenip, biletlerinizi aldığınız sinemanın kendine ait web sitesi. Planı uygulamak için de ayrıca başka cihazlar kullanacaksınız elbette.

Günlük yaşamlarımızda dahi yaşam boyu öğrenmenin karakteristiğini yansıtırız. 

Yaşam boyu öğrenenlerin ortak özellikleri

Bunlar:

 • etkili iletişim
 • analitik düşenebilme
 • işbirliği yapabilme
 • risk alma ve hata yapmaya hazır olma
 • yaratıcı olma
 • derin düşünebilme

Etkili İletişim

Etkili iletişim, kendimizi açık ve öz şekilde ifade etmek demektir. Aynı zamanda diğer insanları da dikkatle dinlemek ve onlara dikkatle cevap vermek demektir.

Bu davranış biçimlerine hâlihazırda sahip olduğumuzu düşünebiliriz ancak dikkatle incelediğinizde, sandığınız kadar kolay başarılamayacaklarını fark edersiniz. Bir başkası konuşurken, sıranız geldiğinde ne söyleyeceğinizi mi düşünüyorsunuz yoksa salt söylenene mi dikkat kesiliyorsunuz?

Derin düşünme

Durup her gün yaptığımız şeyler üzerinde derinlemesine düşünmek de yaşam boyu öğrenmeye devam edenlerin bir özelliğidir.

Bunun için çok meşgul olduğumuzu düşünürüz ancak bunu her gün yapabiliriz. Belki de işten eve arabanızla giderken önemli bir toplantının nasıl ilerlediğini ya da bir meslektaşınıza söylediğiniz konunun yeterince açık olup olmadığını düşüneceksiniz. Bu sürece odaklanmak, yeni fikirlere açık olmanın bir parçasıdır.

Yeni Fikirlere Açık Olmak

Öte yandan, yeni fikirlere açık olmak; risk almak ve hata yapmayı içerir.

İnsanın kolektif öğreniminin çoğu risk alma sürecinden ve hata yapmaya olan istekliliğinden gelir. Sonuçta bir şey çalışmadığında nedenini ve niçinini öğrenmek isteriz ki buna göre bir düzenleme yapalım. Öğrenme, hatadan sonra geldiğinde daha derin ve daha uzun sürelidir.

Problem Çözümü

Bir problemi nasıl çözeceğini veya bir hatayı nasıl telafi edeceğini düşünmek, analitik düşünme yapısını ve genelde yaratıcılığı gerektirir. Anlam çıkarmaya veya anlam inşa etmeye çalıştığımızda, kararlar verip değerlendirmeler yapar, analiz ve bilgi sentezi dahil pek çok tümevarım stratejisinden faydalanırız.

Faydalar

Yaşam boyu öğrenmenin faydaları sınırsızdır. Yaşlandıkça dünyayla bağlantıda kalmak daha önemli hale gelir çünkü dünya yalnız bize ilham vermekle kalmaz aynı zamanda bilişsel olarak da körelmememizi sağlar. Ne kadar çok öğrenirsek o kadar çok paylaşırız.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın