Uzaktan Eğitim Alanında Yapılan Yenilikler

Faye Morrison, University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Teknoloji, sınıf ortamı dışında da beceriler kazanmayı mümkün kılan internet ve mobil cihazlarla yüksek öğrenimi kökten değiştirmiştir.  Öğrenme analitikleri ve alıntı yönetimi yazılımı gibi bazı araçlar öğrenciler ve profesörler üzerinde etki sahibi olmaya başlamıştır.  Ufukta sanal gerçeklik ve 3D yazıcı gibi başka yenilikler de var.  

Öğrenme Analitikleri

Hem öğrenciler hem de profesörler net ilerleme raporları oluşturmak için ödevlerde ve testlerdeki performansları takip eden öğrenme analitiklerinden faydalanabilirler.

Öğrenme analitiklerini kullanan Purdue Üniversitesi Sinyal Projeleri esnasında, okuldan ayrılma ihtimali olan öğrenciler teşhis edilmiş, desteğe ihtiyacı olan öğrencilerle iletişim kurulmuş ve hatta belirli derslere ayarlanmış başarı algoritmaları geliştirilmiştir.

Sinyalleri geliştirirken Purdue, haftalık ödevler aracılığıyla gerçek zamanlı veri toplamaya başlamak için ticari bir zeka benimsemiştir. Bir dönemin ikinci haftasına gelindiğinde üniversite, sorunları olan öğrencileri çoktan teşhis etmiştir.  Profesörler böylelikle öğrencilere sorunları aşmaları için gerekli desteği gösterebilmiştir.

Artık çoğu üniversite öğrenme analitiklerini kullanmaktadır, inovasyon yüksek öğrenimin temel bir dayanağı olacaksa daha fazla gelişime de yer vardır.  Öğrencilerin mümkün olan en kısa sürede yardım alması için ders boyunca istatistikler gözlemlenmelidir.

Alıntı Yazılımı

Alıntı yazılımı ödev kaynaklarını yönetmeyi ve veri girişini kolaylaştırmıştır, çoğu kurum bu yazılımı, akademik yaşamları boyunca yüzlerce yayınla karşılaşacak öğrencilerin işlerini kolaylaştırmak adına öğrencilerine önermektedir.

EndNote ve Zotero gibi alıntı yönetimi araçları, PureMed ve  Web of Science gibi lider eğitim veri tabanları ile bağlantı kurmak için kullanılabilir. Öğrenciler bu veri tabanlarından bilgi çekebilir ve sorunsuz şekilde bibliyografya, dolaylı alıntılar, dipnotlar ve daha fazlasını oluşturmak için alıntı araçlarını kullanabilirler.

Sanal Gerçeklikle Öğrenme

Şu anda sanal gerçeklik (VR) hala emekleme döneminde ancak bu teknolojinin kapsama alanı gelecek yıllarda büyüyecek.  Teknoloji danışmanlığı firması Digi-Capital küresel pazar değerinin 2020’ye kadar yaklaşık 120 milyar $ olacağını varsayıyor. Bu gelişme meyvelerini verirse, dünya çapında pek çok insan uzaktan eğitim için kullanılabilecek VR başlıklara erişim sağlayacaktır.

VR esasen yeni bir kavram değildir ancak kullanılabilirliği yakın zamanda Sony PlayStation VRFacebook Oculus Rift ve HTC Vive gibi piyasa liderlerinin VR başlıkları ile gelişmiştir.

Uzaktan eğitim halihazırda öğrencilerine eğitimlerini ilerletecekleri yeni yollar açmıştır ancak VR daha iyi düzeyde bir katılım ve etkileşim sağlayabilir.  Yeni başlayan online öğrenciler dijital derslere katılmak ve şu anda dijital eğitimde bulunmayan sosyal bir faktörü yakalamak için bu başlıkları kullanabilirler. Dahası, öğrenciler karmaşık soruları profesörlerine sorarken, sınıf arkadaşları da bu cevaplardan yararlanabilecek.

3D Baskı

3D baskı, cihazların kavranışının hala yavaş olmasına rağmen pazarın gittikçe daha erişilir olması nedeniyle VR’a çok benzemektedir.  2013’e baktığımızda araştırma firmaları 3D baskı pazarının en düşük 1,2 milyar $, en yüksek ihtimalle de 3,1 milyar $ değerinde olacağını tahmin etmişlerdi.

O zamanlar tüketiciler bir 3D yazıcı için birkaç bin doları gözden çıkarıyordu ancak günümüzde mevcut olan daha makul fiyatlı, birkaç yüz dolarlık cihazlarla daha erişilebilir hale geldiler. Canalys, Gartner ve Wohler gibi araştırma firmaları pazar değerinin erişim arttıkça 2018 sonuna kadar en az 12,8 milyar $ olacağına inanıyor.

3D yazıcılar, öğrenmeye yönelik karmaşık modeller ve bileşenler yaratabildiğinden yüksek öğrenimde devasa potansiyele sahiptir.  Örneğin hassasiyet mühendisliği öğrencileri savaş uçağı parçaları oluştururken, tıp eğitimi alan öğrenciler organ modelleri ve hatta eksik uzuvlar için protez kol ve bacaklar üretebilmektedir.

Yüksek öğrenim için evden çalışan öğrenciler 3D yazıcıya yatırım yapabilirken bir yandan da pratiğe dökülebilen değerlendirmelere katılabilirler.  Ancak bunun için bir süre beklemeliyiz, öncelikle pazar büyümeli ve kurumlar tam potansiyellerinin farkına varmalıdır.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın