Sizin için Doğru Olan bir MBA Programını Seçmek: Çevrimiçi mi yoksa Kampüs tabanlı mı?

Elena Maslennikova, University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Lisans derecesi alan her mezun şunu merak eder—bundan sonra ne olacak? Birçoğu öğrenime devam etmeyi tercih eder ve daha çok soru ortaya çıkar. Hangi programı seçmeliyim? Nerede okula gitmeliyim? Benim için en iyi öğrenim yöntemi hangisidir? Bana en ucuz şekilde en çok ne fayda sağlar? Bir program ve üniversite seçmek zor olmaz ama buna rağmen, çevrimiçi öğrenimin son zamanlarda yaygınlaşması nedeni ile son zamanlardaki mezunlar hangi öğrenim yöntemini seçecekleri konusunda sıklıkla sorun yaşıyor.

Kıbrıs Avrupa Üniversitesi’nin bir mezunu olarak bu soruların hepsini kendime sordum ve MBA için okula dönmeye karar verdim. Ama şimdi de geleneksel kampüs tabanlı program ile çevrimiçi MBA programı arasında seçim yapmam gerekiyordu. Birçok kişi sıklıkla çevrimiçi MBA’nın geçerliliğinden kuşku duyar ama kampüs tabanlı programdan o kadar farklı değildir ve hatta geleneksel yöntemi birçok bakımdan geçer.

Çevrimiçi veya Kampüs tabanlı MBA

Öğrencilerin çoğu çevrimiçi ve kampüs tabanlı bir MBA programı arasında karar verirken uzaktan öğrenim kursunda öğretimin kalitesinin düşük olduğu şeklindeki yanlış algı nedeni ile endişe duyar. Ama üniversitenizdeki hangi profesöre sorsanız çoğu sanal bir toplulukta bir sınıfa ders vermiş veya bir web semineri düzenlemiş olduğunu söyleyecektir. O halde bu kişinin kendi bilgilerini sizinle evinizin konforu içinde dijital şekilde değil de yüz yüze olarak paylaşmasına neden güveneceksiniz?

Öğrenciler projelerini ve kurs çalışmalarını dijital şekilde sunmaktan da endişe duyar. Ama gittikçe daha çok ağ bağlantılı duruma gelen bir dünyada işlerimizin nerede ise tamamı ve sosyal etkileşimlerimizin birçoğu dijital şekilde gerçekleşmektedir. Herhangi bir yerden herhangi bir zamanda bağlanabiliyoruz. Seçtiğiniz okulunuz güncel teknoloji kullandığı sürece uzaklık ve zaman ne olursa olsun yalnızca bir düğmeye basmakla profesörünüz çalışmalarınızı alacaktır. Ayrıca birçok kişi sınav dönemini sorun yapmaktadır; bir final sınavına şahsen nasıl gireceksiniz? Kıbrıs Avrupa Üniversitesi dahil olmak üzere bir çok okul bu sorunu çözümlemek için, tüm dünyada bir çok büyük kentte faaliyet gösteren bir sınav merkezinde öğrencilere yardımcı olmak üzere profesörünüzü veya bir okul temsilcisini göndermektedir. Öğrencilerin çoğu sınava girmek için üniversitelerinin bulunduğu ülkeye yolculuk yapmak zorunda kalmamaktadır.

Çevrimiçi öğrenim yönteminde eksik olan şeyin “gerçek” kampüs deneyimi olduğu söylenebilir. Ama size artık bir sınıfta olduğunuz duygusunu gerçekten veren sanal sınıflarımız var. Profesörünüzü görüp dinleyebilirsiniz, sınıf arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz, elinizi kaldırabilirsiniz, sorular sorabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu sanal derslikte bir derslik deneyiminin tüm yönleri sizin için mevcuttur.

Uzaktan eğitimin en önemli avantajlarından birisi fiziksel sınırlamaların bulunmamasıdır. Profesörleriniz ve sınıf arkadaşlarınız ile aynı mekâna, aynı kente, ülkeye ve hatta kıtaya bağlı olmazsınız. Yine de kaliteli bir eğitim ve uluslararası bir ağ kazanırsınız ve bunlar günümüzün rekabetçi iş ortamında çok önemlidir. Bir dersi mi kaçırdınız? Bana güvenin, hepimiz oradan geçtik. Sorun yok. Kaydedilmiş olan yapılmış dersi boş zamanınızda basitçe bilgisayarınıza indirin. Aynı zamanda hem çalışmak hem de okula gitmek mi istiyorsunuz? Çevrimiçi bir MBA size esneklik kazandırır ve tam zamanlı şekilde çalışarak yeni kazandığınız bilgileri hemen uygulayabilmenizi sağlar. Tüm dünyada yolculuk yaparak iş deneyimi kazanıyor veya bir şirket kurmayı planlıyor olduğunuz takdirde çevrimiçi eğitim, modern toplumumuzun en kıt kaynağı olan zaman sorunu için yaygın bir çözümdür.

En nihayetinde, size en uygun olan şeye, sizin işinize gerçekten neyin yarayacağına ve eğitiminizi nasıl sürdürmek istediğinize siz karar vereceksiniz. Akıllıca bir seçim yapın ve bilgiye dayalı şekilde karar verin. Bu sizin hayatınızdır. Onu nasıl yaşayacaksınız?

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın