Online Yüksek Öğretimin Dayandığı Üç Temel Esas: Dijital, İşbirlikçi ve Evrensel

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Online öğrenmenin esnek bir yapısı olduğu herkes tarafından bilinir — fakat eğitime online devam etmenin faydaları hayatı kolaylaştırıyor olmasının çok ötesindedir. Tecrübeli okullar dijital sahanın gücünden yararlanmak için yenilikçi ve işbirlikçi programlar oluşturarak bariyerleri yıkarlar. Online yükseköğrenimin dayandığı üç temel esas hakkında daha detaylı bilgi edinerek; online eğitimin kariyerini ilerletmene nasıl yardımcı olacağı, iletişim ağını genişletmeni ve potansiyelini gerçekleştirmeni nasıl sağlayacağını keşfedebilirsin.

Dijital

Daha hızlı ilerleme kaydet

Kariyerinde bir sonraki adımı atmak için online öğrenime devam etmek hafife alınacak bir karar değildir. Bu büyük bir sorumluluktur çünkü online öğrencileri de kampüs temelli yükseköğretim programlarındaki aynı zorluk ve standartlar bekler. Teori, direk olarak kendi işin ve de profesyonel görevinde kullanabileceğin bilgi ve stratejilerle desteklenir. Online yükseköğretimin amacı sana bugünün iş ortamında direk olarak kullanabileceğin bilgi ve becerileri kazandırmaktır.

Online yüksek eğitimin dijital doğası geleneksel kampüs temelli eğitim kurumlarında yerleşmiş olan erişilebilirlik bariyerlerinin birçoğunu yıkar. Özellikle Afrika’yı ele alırsak, 2045 yılı itibariyle üniversite çağına gelmiş öğrenci sayısının katlanarak 200 milyondan 400 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Hızlı büyüyen bu öğrenci topluluğu için online yükseköğretim hem fırsat yaratması hem de finansal anlamda karşılanabilir olması açısından önemli bir boşluğu dolduruyor, sadece Afrikalı öğrenciler için değil tüm dünyadaki öğrenciler için. Online eğitimin ‘istediğin zaman, istediğin yerde’ mantalitesi kariyerine ara vermeden; yarı ya da tam zamanlı çalışırken eğitime devam etmene ve edindiğin yeni becerileri hemen hayata geçirmene olanak tanır. Böylece kariyerini çok daha erken ilerletme şansına sahip olursun.

 

Temel becerilerini geliştir

Öğrendiğin yeni bilgileri gerçek zamanlı olarak test etmenin yansı sıra, eğitimine online devam etmen organize olma ve zamanını iyi yönetme becerilerini geliştirir — ki bu beceriler her türlü iş ortamında çok değerlidir. Dijital lisans programlarının esnek olması belli konuları ve eksiklerini tamamlamana yardımcı olacak başlıkları seçmene olanak sağlar. Bu sayede, öğrendiklerinden hem kendin hem de işin için direk olarak fayda sağlayabilirsin. Önceliklerini belirlediğin andan hedeflerine ulaşma aşamasına kadar, gelişimini kendin yönetmen şimdiki ya da gelecekteki işverenlerine hem kişisel hem de profesyonel başarına kendini adamış olduğun mesajını iletir. 

İşbirlikçi

Katılımcı olmaya ve iletişim kurmaya gece gündüz devam et

Tartışma panolarından anlık mesajlaşmaya, görüntülü toplantılardan sosyal medyaya, tecrübeli online yüksek öğretim kurumları öğrencilerine anlamlı bir etkileşim ortamı yaratmak için pek çok araç ve fırsat sağlarlar. Örneğin, MBA programımızdaki katılımcı olmayı sağlayan özelliklerden bazıları şunlardır; birebir öğrenme, ortak çalışmaya dayalı platformlar, dijital koçlar ve beceri geliştirme programları. Görsel forumlar grup çalışmalarına katılmana, fikirlerini paylaşıp herhangi bir zamanda ve yerde geri dönüş almana olanak sağlar. Böylece kendi programına göre çalışmalarını sürdürürken diğer öğrencilerle işbirliği içinde olmanın sağlayacağı faydaları da kaçırmamış olursun.

Avantajlardan faydalan

Ortak çalışma, öğrenme aşamasında önemli faydalar sağlar ve eğitiminde aktif bir rol oynamana yardımcı olur. Bunun sebebi, grup üyelerinin fikirleri ve hedeflerine hassasiyet gösterirken kendi fikir ve katkıların için de sorumluluk alman gerektiğidir. Alan R. Roper’ın Educause için yaptığı bir araştırma, rehber önderliğinde yapılan tartışmalara katılmanın öğrencilerin büyük bir kısmı için sınıf arkadaşlarıyla girdikleri etkileşimden en iyi şekilde faydalanmalarına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Takım çalışması sayesinde destek görürsün, zorlukları aşman kolaylaşır, problem çözme, eleştirel düşünme ve liderlik becerilerini geliştirirsin. Motivasyonunu da her zaman yüksek tutarsın. Tüm bunlar hem kişisel hem de profesyonel başarıların için oldukça kritiktir.

Evrensel

Evrensel nitelikte yeni perspektifler kazan

Eğitimine online devam etmen geleneksel sınıf duvarlarının çok ötesinde yeni ufuklar açmana yardımcı olur. Bunun sebebi online eğitiminin dünyanın her yerinden pek çok farklı profesyonelle buluşma ve iletişime geçme avantajı sağlamasıdır. Kendi alanında ilk elden deneyime sahip sınıf arkadaşlarından yeni şeyler öğrenme ve iş dünyasına dair

sadece yerel bağlamda değil aynı zamanda uluslararası düzeyde fikir edinme fırsatına sahipsin. Resmi olmayan sınıf ortamında diğer kültürler hakkında daha kapsamlı bir anlayışa sahip olacak ve bu sayede uluslararası meslektaşlar ve tedarikçi firmalarla kurduğun profesyonel ilişkilerini daha da geliştirebileceksin.

Online eğitimde iletişim kurma fırsatı sadece uluslararası düzeyde değil aynı zamanda yerel düzeyde de mevcut. Yerelde kurduğun iletişimler sırasında seni direk profesyonel ve/ya kişisel olarak etkileyen iş ya da sektör hakkında konuşma şansını yakalayabilirsin.

Küresel bir network ağı kur ve bu ağı dijital olarak nasıl büyüteceğini öğren.

Dünyanın dört bir yanından derslere katılan sınıf arkadaşlarınla ortak çalışma ve onlardan yeni şeyler öğrenme fırsatı belki de başka şekilde mümkün olmayacak anlamlı ilişkiler kurmanı sağlar. LinkedIn, Facebook ve Skype gibi online sosyal platformlarını kullanarak arkadaşların ve meslektaşlarınla ilişkilerini güncel tutmak devamlı öğrenebileceğin ve geliştirebileceğin bir beceridir. Internet aracılığı ile anlamlı ilişkiler kurmak bu ilişkileri devamlı canlı tutmanın önemini de öğrenmeni sağlar. Özellikle ileride uluslararası bir kuruluşa öncülük etmek ya da yurtdışındaki iş fırsatlarını değerlendirmek istiyorsan bu sosyal platformlarda kuracağın ilişiklerin daha da değerli olacağını unutma.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Human Resources
 • Management
 • Marketing
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın