ONLINE Okula Dönüşte Temel Prensipler: Başarıya Ulaşmak İçin Doğru Stratejileri Uygula

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Eğitim hayatınızı devam ettirmeye karar vermek büyük bir sorumluluk— özellikle de öğrencilik dönemlerinizin üzerinden çokça vakit geçtiyse. Bu süre zarfında tabii ki okul geride bıraktığınız gibi olmayacaktır. Üstelik eğitiminize online devam etmeyi tercih etmek yapılacaklar listenize yeni hedefler eklemeniz anlamına gelir. Fakat bunlar, çalışma alışkanlıklarınızı adapte edemeyeceğiniz ve programınızı hedeflerinizin tümüne ulaşacak şekilde değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Öğrenci hayatına başarılı bir geçiş yapmak için geliştireceğiniz en önemli stratejilerden biri doğru çalışma rutini oluşturmaktır. Eğitiminize devam ederek geleceğinize yapacağınız yatırım bu çalışma rutini sayesinde başarıya ulaşacaktır.

Dijital öğrenme ortamını tanı ve hazırlığını yap

Online eğitim macerana başlamak kampüste derslere girmekten çok farklı hissettirmemeli. Okulun ilk günü seni nelerin bekleyeceği konusunda fikir sahibi olmak için sınıflarını araştırabilir ve profesörlerinin kimler olduğuna bakabilirsin. Hatta eğitimin boyunca kullanacağın online ortamda gezinmek ve araçları incelemek çok faydalı olacaktır. Öğrencilerin derslerinde başarılı olmalarını sağlamak için üniversiteler, online kullanabilecek özel dijital araçlar geliştiriyorlar. Bu dijital araçlar öğrenciler hakkında bilgi toplayıp rapor oluşturarak derslerin öğrencilerin ihtiyaçlarına göre hazırlanmasını sağlıyor. Yeni online ulaştırma sistemi öğrenme eğrisini hızlandırırken öğrenme deneyimini kusursuz hale getirmeye yardımcı oluyor. Özellikle, UELD’nin dijital MBA deneyimi iş dünyası liderlerini bugünkü anlamda eğitmek için kullanılan dijital araçların gelişimine hız kazandırıyor. Bu araçları tam anlamıyla kavradığınızda derslere büyük bir şevkle başlayacağınız gibi çalışırken vakit kaybı yaşamanın da önüne geçmiş olursunuz.

Programına sadık kal ve online öğrenmenin esnek yapısından faydalanan

Ders çalışma saatlerini yoğun iş programının arasına sıkıştırmak kolay değildir fakat tam da bu sebepten ötürü her gününü okulla da ilgilenebileceğin gibi yeniden organize etmelisin. Araştırmalar okulla ilgili işler için ayrılan zamanla online öğrencilerin aldığı notlar arasında kuvvetli bir sonuç-sebep ilişkisi olduğunu gösteriyor. Bir çalışma rutini oluşturmak işleri ertelemekle ya da bahane üretmekle harcayacağın zamanı azaltarak yapacaklarına odaklanmanı sağlar.

Adams Eyalet Üniversitesi’nde profesörlük yapan Ed Lyell’in öne sürdüğü üzere, “Varlığını sürdüren pek çok güçlü kurum karanlık çağda kalmayı deneyecek fakat yüksek öğrenime devam etmek öğrencilerin kendi tercihlerine bağlı olduğundan—öğrencileri takiben paraya da bağlı olduğundan—hem özel hem de devlet üniversiteleri, teknoloji kullanım alanlarını muhtemelen genişletecek ve her şeyi ‘oturma zamanı (seat time)’ mantığına dayandırmayı bırakacaklar.” Online dersler sıradaki konuya geçişi senin tetiklemen üzerine kurulu bir tasarıma sahiplerdir. En iyi ne zaman ve nerede çalışacağına sen karar vereceksin.

Aynı kampüste derse giriyormuşsun gibi gününün belli saatlerini okuma yapmaya, sınıf tartışmalarına katılmaya ve ders notlarını güncellemeye ayır. Kampüs temelli eğitim programlarından farklı olarak dijital dersler, özellikle yoğun bir programa uyum sağlayacak şekilde tasarlanmışlardır. Bazı ders içerikleri 15-30 dakikalık periyotlarla çalışabileceğin gibi düzenlenmiştir; yolda ya da öğle arasında bile bu dersleri takip edebilirsin. Tüm bunlar, eğitiminin senin hayatına uyum sağladığı anlamına gelir – tersi değil. Online eğitimde ders çalışmaya daha az zaman ayırman gerektiği fikri yanlıştır, en iyi nerede ve nasıl çalışıyorsan buna göre haftalık programını düzenleme şansı elde edersin. Geleneksel öğrenme yöntemlerinde sahip olamayacağın fırsatlardan biri de budur.

Kendi çalışma alanını yarat

Dikkatini dağıtacak şeyler her yerde karşına çıkabilir. İş yerinde geç saatlere kadar çalışmak, aile ve arkadaşlarınla vakit geçirmek ya da Netflix’de en sevdiğin dizinin yeni sezonunu izlemek gibi ders çalışmak yerine yapmak isteyeceğin pek çok şey olacaktır. Kendine özel bir çalışma alanı ayarladıysan dikkat dağıtıcı şeylerden çok daha kolay bir şekilde uzak durabilirsin. Sen çalışma odandayken birlikte yaşadığın insanlar rahatsız edilmemen gerektiğin bilirken sen de verimliliğini ikiye katlarsın. Kimi için bu muhtemelen akıllı telefonunu başka bir odada bırakmak anlamına gelecektir.

Hem online hem de offline olarak sosyalleş ve katılımda bulun

Online eğitim izole edici bir deneyim gibi gözükse de öyle olmak zorunda değildir. Ortak çalışmaya dayalı sınıflar, heyecanlı tartışmalar ve dünyanın dört bir yanından katılan sınıf arkadaşların ve öğretmenlerinle bağ kurmak yenilikçi iletişim araçlarının avantajları arasında. Başarının kısmen kimi tanıdığına bağlı olduğu bir dünyada, yeni ilişkiler kurmak ve seninle aynı ortamını paylaşanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakmak okula geri dönmek için başlıca sebeplerden. Bu nedenle, tartışmalara katılmak ve sınıf arkadaşlarınla yakın ilişkiler kurmak için harcadığın hiç bir dakika zaman kaybı değildir. Eğer bire bir iletişim arıyorsan, seyahatler ve konaklamalarla öğrencilerin birbirini yakından tanımalarına imkan sağlayan online programlarını tercih edebilirsin. Kendin de bunun için bir adım atıp seninle aynı bölgede yaşayan sınıf arkadaşlarınla bir araya gelmeyi ihmal etme. Online sınıf arkadaşların okul bitse de seni hatırlamalı; derste kurduğun bir bağlantının nelere öncülük edeceği hiç belli olmaz.

Denge kurmayı unutmayın

Haftalık programın iş, ders çalışma ve yerine getirmen gereken diğer yükümlülüklerle dolu olabilir fakat dinlenmek için kendine zaman ayırman da bir o kadar önemli. Yavaşladığın zamanlarda motivasyonunu ve enerjini yüksek tutmak için arkadaşlarınla eğlenme, yeni restoranlar keşfetme ya da harika dış mekanlarda vakit geçirme gibi zevk alacağın şeyler yapabilirsin. Eğer iş ile oyun arasında iyi bir denge tutturursan kendini fazla zorlamana ve psikolojini yıpratmana gerek kalmaz. Zamanını dolu dolu yaşarsan hedeflerine ulaşman hiç zor olmayacaktır.

 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Communication
 • Construction Management
 • Criminology
 • Education
 • Engineering
 • Finance
 • Health
 • Human Resources
 • Humanities
 • Law
 • Management
 • Marketing
 • Sports Management
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın