Online Eğitim Hakkında Yanlış Bildikleriniz

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Lise sonrası lisans derecesini dört yıllık bir kampüs eğitimi sonrasında almak istemeyenler için pek çok farklı seçenek mevcut. Bugün artık bütün bir lisans eğitimini sınıfa adım atmadan tamamlayabilirsiniz. Son yıllarda online eğitim, evden çalışma, kendi programını hazırlama ve iş yerinde çalışırken eğitime devam edebilme gibi avantajları sayesinde oldukça ilgi görüyor. Dünyanın en prestijli okullarında dersler online olarak da veriliyor – en azından derslerin bir kısmı – ve kampüste ya da online olarak verilmesi arasında herhangi bir fark gözetilmiyor. 

Online eğitim geçmişten bugüne çok yol kat etti fakat hala üniversite derecesini %100 online almak olumsuz bir damga gibi algılanabiliyor. Eğitim gördüğünüz okulun yasal kurallara uygun olduğuna emin olduğunuz takdirde alacağınız online derece kampüste eğitim ile alacağınız derece kadar geçerli ve değerlidir. Hatta online öğrenmende geleneksel eğitimin asla sunamayacağı avantalar bile vardır. Online eğitim denince akla gelen bir takım yanlış varsayımlar bulunmakta. Bu yazıda bunlardan en yaygın dört tanesine açıklık getireceğiz:

Varsayım 1: Online dersler zorlayıcı değildir  

İlk bakışta online eğitim fazla rahat ve okuması kolay gelebilir. Bunun sebebi online eğitimde öğrencilerin özerk olmaları, sınıf çalışma ve tartışmalarına kendi programlarına göre katılım sağlayabilmeleridir. Bu programı takip edebilmek için gerekli motivasyonu da kendi kendilerine sağlarlar. Uzaktan kolay gibi gözükse de kampüs eğitimindeki zorluklarla online eğitimde de karşılaşılır. Öğrencilerin sorumlu olduğu ödevler ve ulaşmaları gereken hedefler vardır. Online eğitimdeki ödev ve sınavlar geleneksel eğitim standartlarını karşılarlar ve aynı zorluktadırlar. Zaman yönetimi iyi yapılmazsa hemen derslerden geri kalabilirsiniz. Bir dersin online olması ders materyalinin farklı olacağı anlamına gelmez ve dersin zorluğu öğrencinin öğrenme tarzına ve kişisel hedeflerine bağlı olarak değişir.

Online derece programına kayıt olmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken noktalar vardır ve başarılı olmanız pek çok farklı faktöre bağlıdır. Nihayetinde, bir dersin ne kadar zor olduğu öğrenciye, öğrencinin güçlü ve zayıf yanlarına ve ne kadar çaba sarf ettiğine bağlıdır – sadece online olup olmadığı ile bir dersin zorluk derecesi ölçülemez.

Varsayım 2: Online eğitimde kalite daha düşüktür

Online derslere kayıt olma oranı hızla artsa da %100 online derece programlarını kuşatan olumsuz bir algı var. Uzaktan eğitim programlarında öğrencilerin başarı için gerekli sorumluluğu alıp derslerden en iyi şekilde faydalanmaları oldukça önemli. Çalışacağınız sektörde kabul gören, tamamen akredite yani onaylı okullarda derece programına kayıt olduğunuzda alacağınız eğitimin kalitesini de garantilemiş olursunuz.

Europe Laureate Digital bir üniversiteler ağıdır ve dünyanın dört bir yanından pek çok farklı öğrenciye online ya da kampüste eğitim sağlar. Üniversitelerimizde sunulan pek çok program online eğitimin faydalarından yararlanmak üzere tasarlandı. Dijital sınıfları olabildiğince katılımcı ve etkili hale getirmek için yenilikçi araçlar kullanıyoruz. Bağımsız derslere ya da %100 online derece programına katılmak istiyorsanız bunun için oldukça kaliteli saygın bir okul var – sadece araştırmanız yeterli. MIT tarafından yapılan bir araştırmada, çoğu kişi için online öğrenmenin geleneksel öğrenme kadar etkili olduğu sonucuna varıldı. Online öğrenmenin popülerliği her geçen gün daha da artarken, online sınıf ortamı ve kullanılan metotlar da gittikçe gelişecektir.

Varsayım 3: Online eğitimde eğitmenlere ulaşmak zordur

Öğretim üyeleri ile yüz yüze görüşüp akılda kalan soruları sorma çoğu öğrenci için dersi öğrenmede önemli bir faktördür. Öte yandan, eğitmenlerle yüz yüze görüşemeyecek olmanız bu soruları onlara yöneltemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Online ders veren eğitmenlerin bağlı kalmaları beklenen çok iyi uygulamalar var; destekleyici bir online ortam yaratma, ulaşılabilir olma, beklentiler konusunda net olma ve eğitim metotları hakkındaki değerlendirmelere açık olma gibi.

İletişim, öğrencilerin ve öğretmenlerin ders hakkındaki beklentiler konusunda hemfikir olmaları açısından oldukça önemlidir. Çoğu online eğitmenin online sınıf ortamında ne zaman bulunacaklarına dair bir programı vardır. Böylece öğrenciler profesörlerinin ne zaman aktif olacaklarını bilirler. Bu aynı kampüs eğitimindeki ofis saatlerine benzer. Online eğitmenler öğrencilere rehberlik etmek ve onların sorularını yanıtlamak için düzenli olarak zaman ayırırlar.  

Üniversiteler, hem akademide hem de iş hayatında tecrübe sahibi seçkin liderleri, araştırmacıları ve bilim insanlarını işe almak için büyük çaba sarf ederler. Online dersler öğrencilere, dünyanın dört bir yanından programa katılan mesleki profesyonellerden farklı bakış açıları kazanma fırsatı sunar. Öğrenciler online sınıf sistemine adapte olurken belli bir öğrenme eğrisi oluşabilir fakat iyi bir eğitmen her zaman öğrencilerin derslerden en iyi şekilde faydalanmalarını ister ve yardım için onlara zaman ayırır.

Varsayım 4: Online eğitimde yeni insanlarla tanışmak zordur

Tartışılabilir fakat eğitimin en önemli yanlarından biri de sektörde çalışan insanlarla iletişime geçmektir. Herkes iyi bir işe girmenin kısmen de olsa kimi tanıdığınla, sınıfta ya da diğer etkinliklerde kimle iletişime geçtiğinle ilgili olduğunu bilir. Sınıf ortamı ve etkinlikler ortak noktalarının olduğu daha çok kişi tanımak için en zahmetsiz yollardır. Online sınıfların, her hafta aynı ders saatlerinde bir araya gelinmediği için öğrenciyi izole ettiğine dair olumsuz bir algı var. Fakat aldığınız derse bağlı olarak diğer öğrencilerle iletişime geçebileceğiz pek çok online tartışma ve çalışma grupları mevcuttur.

Eğitmenler, öğrenciler arasında karşılıklı fikir alışverişi yaratabilecek tartışma konuları paylaşırlar. Hem sınıf arkadaşlarınızla hem de eğitmenlerinizle iletişime geçebileceğiniz pek çok yoldan biri de bu paylaşımları takip etmektir. Eğitiminizden en iyi sonucu almak için aktif katılıma öncelik verebilirsiniz. Online eğitimi mümkün kılan tüm araçlar, yani yenilikçi ders metotları ile Skype, sosyal medya, ücretsiz mesajlaşma servisleri gibi iletişim araçları, dünyanın her yerinden farklı kişilerle iletişime geçme imkanını da yaratır.

Online eğitimin her zaman zorlukları olacaktır fakat yeni koşullara uyum sağlayabilen açık görüşlü biriyseniz bir derecenin %100 online kazanılmasının kampüs eğitiminden daha değersiz olmadığını göreceksiniz.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl. 

 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Communication
 • Construction Management
 • Criminology
 • Education
 • Engineering
 • Finance
 • Health
 • Human Resources
 • Humanities
 • Law
 • Management
 • Marketing
 • Sports Management
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın