Online Diplomanızın Profesyonel Gelişiminize Katkı Sağladığından Nasıl Emin Olursunuz?

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Kariyerinizi ilerletmek için online bir diploma almak kartlarınızı düzgün oynadığınız sürece akıllıca bir harekettir. Sizi bir sonraki seviyeye çıkaracak veya profesyonel yaşamınızı dört sene boyunca sekteye uğratmadan tamamen yeni kariyer yolları açacak iş dünyasında saygı görmüş niteliklere sahip olabilirsiniz. 

Ve işe yaradığını göreceksiniz: Harvard Business Review’un yaptığı bir çalışmaya göre, online bir platform olan Coursera’da dersleri tamamlayan 52.000 kişiden %72’si aldıkları bu eğitim sonunda ya terfi edilmiş ya da yeni işler bulmuş. 

Dahası, online öğrenmenin geleneksel sınıf eğitimine göre yeni beceriler geliştirmek için çok daha iyi bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. ABD Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışmaya göre, öğrenciler kendi öğrenimlerinin kontrolünü ele aldığında bunun bireyin kendini tanıması bakımından destekleyici pozitif bir etkisi olduğu keşfedilmiş. 

Kendi öğreniminiz için daha fazla sorumluluk almanız gerektiğinde, bunun için önce hazırlık yapmanız önemlidir. İki hedef için plan yaparsınız: birincisi, alanınızla ilgili yüksek kalitede bir nitelik kazandığınızdan nasıl emin olacaksınız? İkincisi, sahip olduğunuz vasıfların kariyer gelişiminize yön verdiğini nasıl anlayacaksınız?

Başlangıçta hedefleriniz konusunda net olmalı ve bunları elde etmek için ilerleyeceğiniz yolu planlamalısınız. 

Hedefleriniz Konusunda Net Olun 

Ne başarmak istediğinizi planladığınızda; hangi konuda çalışacağınız, hangi online platformu kullanacağınız, derse ne zaman başlayacağınız gibi tüm kararlar netleşecektir. 

Becerilerinizi geliştirmek için online diploma, daha elverişli ve uygun maliyetli olmasına rağmen yine de para ve zaman açısından büyük bir yatırım gerektirir. Bütün gün işte çalıştıktan sonra bir de saatlerce online platformlarda ders çalışacaksanız, bunun neticesini alacağınızdan emin olmak istersiniz.  

Kariyerinize giden yolda hızınızı artırmak da isteseniz, tamamen yeni bir rota çizmeyi de düşünseniz, bütün bunlar için mutlaka araştırma yapın. Gelmek istediğiniz seviyedeki, işlerinde mükemmelleşen insanları araştırın, hatta onların görüşlerini almak için onlarla buluşup bir kahve ısmarlayın.  

Uzun zamana yayılmış hedeflerinizi adım adım ilerleyen bir plana dönüştürmenize yardım edeceklerdir. İlk attığınız adımın, becerilerinizi geliştirmek için doğru ders seçeneğine yöneldiğinden emin olabilirsiniz. Bu kişilerle iyi geçindiğinizde sizin için birer akıl hocası bile olabilirler. 

Zamanlamayı Doğru Yapın 

İş ve eğitimi aynı anda yürütüyorsanız zaman sizin için yeterli görünmeyebilir. Sorulacak ilk soru, kendinizi eğitime adamaya vaktiniz olup olmadığıdır. İş yükünüz oldukça ağırsa, daha fazla kapasiteniz olana kadar bunu ertelemek daha iyi olacaktır: sabırlı ve gerçekçi olmak başarının anahtarıdır.  

Pek çok online ders, kendi temponuzda ilerlemenizi sağlar fakat bu aynı zamanda zamanınız bolken ileri atılmak ya da diğer sorumluluklar üst üste geldiğinde diğer şeyleri askıya almak demektir. Bu nedenle, kariyer ve ailevi sorumluluklarınıza en uygun online ders yapısını seçin. 

Özellikle de çalıştığınız online eğitimin avantajlarından yaralanmak için kariyerinizin doğru bir aşamasında olduğunuzdan emin olun. Kariyerde ilerlemek bilgi ve tecrübenin harmanlanmasını gerektirir ve bunu bir sonraki aşamaya çıkarmak için bu karışımı doğru oluşturmalısınız. Tecrübenizi artırmaya fırsat bulamıyorsanız, niteliklerinizi en iyi şekilde açığa çıkaramazsınız. 

İyi haber şu ki, bu online programlar size tam da bu gelişim ve tecrübeyi elde etmek için zaman yaratacaklar. Diğer öğrenciler ve öğretmenlerinizle birlikteyken keşfedeceğiniz sosyal bağlar size ummadığınız kapılar açacaktır. 

Donanımınızın tam olduğundan emin olun

Teknoloji online eğitimi mümkün kılmaktadır. Öğretmenleriniz ve diğer öğrencilerle en kolay ve en cazip yollardan bağlantı kurmanız için en iyi tedarikçiler bu online platformlara büyük yatırımlar yapar.  

Ancak bütün bu özelliklerden yararlanmak için evinizde doğru ekipmana sahip olmalısınız. Online dersleri izlerken yavaşlayan internet bağlantınızla eğitiminiz aksasın istemezsiniz. 

İnteraktif tartışmalar ve web seminerleri içinse, bilgisayarınıza bağlı bir web kameranız olmalıdır. Bütün bunlar faydalı birer yatırımdır: diğer öğrenci arkadaşlarınızla yüz yüze iletişim kurmak çok daha iyidir.

Biraz zaman ayırıp işinize yarayacak araştırma kaynaklarını bulmaya çalıştığınızda online çalışmalar konusunda tecrübeniz artacaktır. Örneğin, alıntılar yapabilirsiniz: kaynaklarınızı belirtmek akademik çalışmanın en önemli noktasıdır ancak farklı alıntılama çeşitlerini ezberlemek karmaşık ve sinir bozucu olabilir. Bir metinden doğru şekilde alıntı yapmaya çalışırken, araştırmanızın yarısını çöpe atmak istemezsiniz.  

Bereket versin ki birkaç geliştirici, daha çabuk ve daha kolay alıntı yapmanızı sağlayacak online kaynaklar oluşturdu bile. Size en uygun olan kaynağı bulun ve saatlerce sürecek kafa karışıklığından kurtulun. 

En Doğru Online Üniversiteyi Seçin

Online derslerin esnekliğinin ve kontrol edilebilirliğinin, insanların daha verimli şekilde öğrenmelerini sağladığı görülmüştür. Ancak tüm online üniversiteler aynı nitelikte değildir.  Önemli bir tecrübe ve güvenilir bir yeterlilik kazanmak için neye dikkat etmelisiniz?  

Öncelikle, bu üniversitelerin ülkenizdeki Hükümet organlarıyla veya ilgili profesyonel kurumlarla olan akreditasyonunu kontrol edin. Böylelikle kariyerinize giden kapıları açacak nitelikleri öğrenmiş ve programın kalitesini kontrol etmiş olursunuz.

Daha sonra, online eğitim platformundaki öğretim elemanlarını inceleyin. Online eğitimin avantajlarından biri de yaşadığınız yerde oturmayan uzmanlarla çalışmanız için yaşamınızda önemli değişikliklere gitmeden onlarla kolayca iletişime geçebilmenizdir. Öğretim elemanının hangi konuda tecrübeli olduğunu tam olarak kavradığınızda ve öğrendiğiniz şeyle bu tecrübe arasında bağ kurduğunuzda aldığınız dersten en iyi şekilde faydalanacaksınız. 

Teknolojiye yatırım yapan online üniversiteler büyük avantaj sahibidir. Online platform sizin dijital kampüsünüzdür: tüm vaktinizi orada geçirirsiniz. Bu nedenle, kullanımı kolay, cazip ve hızlı olan bir online eğitim almak istersiniz. Çoğu online üniversite, platformlarına üye olduğunuzda bazı eğitim materyallerini ücretsiz denemenizi sağlar, bunu herkese açık online bir ziyaret günü gibi düşünebilirsiniz. 

Geçmiş İş Tecrübelerinize Yeni Öğrendiklerinizi Ekleyin 

Profesyonel dünyada yükselirken adım attığınız merdivenin bir sonraki adımında veya bambaşka bir kariyere yöneldiğiniz bir dönüm noktasında olabilirsiniz; geçmiş tecrübeleriniz hala geçerlidir. Önce, mevcut beceri ve tecrübelerinizi gözden geçirin ve bunları uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için gereken niteliklerle karşılaştırın. Yetenek zincirinizdeki kayıp halkayı dolduracak doğru online eğitimi bu şekilde seçebilirsiniz.

Yatay olarak da düşünün: yeni sahip olduğunuz vasıflarla kariyer yolculuğunuzu radikal şekilde değiştirmeyi planlıyor olabilirsiniz ancak ilgili becerileri önceki işinizden şimdiki işinize aktardığınızı unutmayın. İşverenlerin en kıymet verdiği yeteneklerden bazıları; iletişim becerileri, bir ekip olarak çalışma ve problem çözme gibi “sosyal becerilerdir”.

Geçmiş iş kariyerinizde bu becerileri göstermişseniz, üstelik online eğitim konusunda doğru vasıflara sahipseniz, hiç iş tecrübesi olmayan mezunlara göre avantaj sahibisiniz demektir. 

Ağınızı Geliştirin 

Yeni niteliklerinizi kariyerinizdeki başarıya dönüştürmeniz konusunda en iyi müttefikleriniz, sosyal ağınızdaki insanlardır. Başlangıçtan itibaren planlamanıza, güvendiğiniz meslektaşlarınızı dahil edin: hangi dersi seçeceğiniz ve özellikle kendileri de bu konularda çalışmışsa seçilen programla nasıl başa çıkacağınız konusunda önerileri olabilir.

Derste ilerledikçe, sosyal ağınızla iletişime geçin ve ilerleyişiniz konusunda onları bilgilendirin. Elbette ki iyi tavsiyeleri olacaktır; mezun olduğunuzda yeni iş fırsatlarına hazırlıklı olmanızı sağlayabilirler. Online eğitiminizi tamamlayacağınız zamanı biliyorlarsa, sizi bir sonraki düzeye çıkaracak insanlarla tanıştırabilirler.

İyi online üniversiteler, eğitim arkadaşlarınızla iletişim kurmanızı sağlayarak kendi ağınızı oluşturmanız için pek çok yöntem sunar. Unutmayın, çeşitli sosyal çevrelerden gelmiş, farklı bağlantılara sahip düzinelerce insanla aynı dersi alacaksınız. 

Derslerde ilerledikçe birbirinize destek olmak ve sonrasında da yeni iş fırsatları bulmak için iletişimde kalın. Birbirinize sayısız bağlantı ve yöntem aracılığıyla faydalı olabilirsiniz. 

 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Finance
 • Human Resources
 • Management
 • Sports Management
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın