Mezuniyet sonrası Kariyer Değişikliği mi yapmak istiyorsunuz? İşte Bir Plan Oluşturmak için Beş Adım

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

 

Güzel sanatlar mezunusunuz ancak gönlünüz iş hayatında yatıyor. Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimi aldınız ancak mühendisliğin heyecan dolu dünyasını şimdi keşfediyorsunuz. 

 

Mezunların üniversitede öğrendikleriyle gelecek kariyerleri arasında bir bağ kuramayarak ikileme girmesi sık rastlanan bir durumdur. Belki de kendinize soracağınız en iyi soru, ne için yüksek öğrenime başladığınızdır. 

 

Pek çok üniversite öğrencisi, üniversiteye başladığı sırada hangi kariyer yolunu seçeceğini bilmez. Bir kariyere odaklanmaktan ziyade becerilerinizi geliştirmek için yüksek öğrenim almayı düşündüğünüzde, istediğiniz değişiklikleri yapmak daha kolay olacaktır. 

1. Aldığınız Üniversite Eğitiminin Hayat Boyu Sürecek Bir Sözleşme Olmadığını Unutmayın

Üniversitedeki pek çok bölümün teori odaklı olup hayatınıza aktaramayacağınız bilgiler içerdiği doğrudur. Okuduğunuz bölümdeki bu teorik bilgiyi kariyerinize aktarmayı düşünüyorsanız, iki arada bir derede kalmanız doğrudur. Bunun yerine, üniversite diplomasının hayat boyu sürecek bir sözleşme olduğunu düşünmeyi bırakıp, “nasıl daha fazla öğrenebilirim’in” hazırlığını yapmalısınız. 

 

2. Beceri Grubunuza Odaklanın 

Üniversite hayatınız boyunca pek çok alanda ders alacaksınız. Öğrendiğiniz belirli bilgilerden ziyade edindiğiniz becerilere odaklanırsanız kariyerinize aktarabileceğiniz geniş bir uygulama yelpazesi olduğunu göreceksiniz. 

3. Önceliklerinizi Sıraya Sokun

Kim olduğunuzu ve hayatta ne elde etmek istediğinizi iyi bilmelisiniz. Kariyeriniz sizi birden çok şekilde tatmin etmelidir. Bir bakıma para kazandığınız bir araçtır fakat bu aynı zamanda hayatınıza bir anlam katar ve sizi duygusal ve entelektüel açıdan da tatmin eder. 

Hayalinizdeki iş alanlarıyla ilgili araştırmalar yapıp, bu alanda çalışan insanlarla görüşün. Onlara yaşamlarının nasıl olduğunu sorun. Onlarla ortak noktalarınız neler? Aynı alanda olup kariyerinde mutsuz olan insanlar tanıyorlar mı? Bunun sebebi nedir? Bu uygulama dizisinin bir amacı da kariyerle birlikte gelen yeni kimliğinizi de gözünüzde canlandırmaktır.

4. Eski alışkanlıklarınızı kırmaya hazırlanın 

Kariyerinizi değiştirmek istiyorsanız, eski alışkanlıklarınızı ve davranış biçimlerinizi de değiştirmeye hazır olmalısınız. Bunun için biraz kendinizi tahlil etmelisiniz. Hangi alışkanlık ve davranışlarınız değişiminizi ilerletecek ve hangileri sizi geride bırakacak?

Ayrıca, huzurunuz için en önemli şey ne, bunu düşünmelisiniz. Sabahları uyanmak için sizi heyecanlandıran nedir? Uğraşmaktan büyük keyif aldığınız ve bunlarla uğraşırken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmadığınız faaliyetleriniz neler? Dışa dönük biri misiniz içe dönük mü? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar en uygun kariyeri seçmenizde size yardımcı olacaktır.

5. Kısa ve Uzun Vadede Plan Yapmanın Farklarını Ayırt edin 

İlerlemek istediğiniz kariyere göre büyük ihtimalle uzun ve kısa vadede pek çok plan yapmanız gerekecek. 

Örneğin hukuk kariyeri yapmak istiyorsanız; kısa vadede planınız hukuk fakültesine girmek, uzun vadede planınız derslerinizi vermek ve yeni keşfettiğiniz kariyerinize kendinizi adapte etmektir.

Genelde kısa vadeli planlar bir ila üç yıl içindir. Uzun vadeli planlarsa çoğunlukla, beş yılı kapsar. Her bir yıl veya altı ay için kıstaslar oluşturmak, bu dönemler arasında ne başarmak istediğinizi net olarak ortaya koyacaktır. 

 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın