MBA Programlarının Geçmişi, Bugünü ve Geleceği

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Bugün, İşletme Yüksek Lisans Derecesi (Management Business Administration) ya da kısaca MBA, sahip olabileceğiniz en prestijli derecelerden biri fakat bu her zaman böyle değildi. 1900’lerin başında, iş becerisi ve anlayışı insanların çalışırken bir yandan edindikleri niteliklerdi. Şirketler değiştikçe ve büyüdükçe yöneticilerin ya da şirket sahiplerinin de eğitim alması bir ihtiyaç haline geldi ve ilk MBA programı fikri bu ihtiyaç üzerine doğdu.

Başlangıç Noktası

İlk işletme okulu 1991 yılında Amerikalı işadamı Joseph Wharton’ın bağışı ile kuruldu. Business Insider’a göre 2015 yılı itibariyle, Pensilvanya Üniversitesi Wharton Okulu, dünyanın bir numaralı işletme okuluydu. 1900’de, Dartmouth Kolej’de yüksek lisans bölümünün de dahil olduğu – ki bu Ticaret alanında açılan ilk Yüksek Lisans programıydı –  Tuck İşletme Fakültesi kuruldu. İlk MBA programının açılması ise Harvard’ta 1908 yılında gerçekleşti ve açılış yılında programın 33 öğrencisi vardı.

1950 yılında ABD dışındaki ilk MBA programı Kanada’nın Western Ontario Üniversitesi’nde açıldı ve bunu 1951’de Güney Afrika’daki Pretoria Üniversitesi, 1957’de de Avrupa’daki INSEAD takip etti. İlk zamanlarda MBA başarı için gerekli bir adım olarak görülmüyordu. Bu yüzden üniversiteler MBA programlarını daha kapsamlı hale getirdiler ve etkili iletişim, liderlik ve temsil etme gibi sosyal becerileri öne çıkaracak şekilde yeniden yapılandırdılar. Ekonomi değişmeye ve gelişmeye devam ettikçe, MBA derecesine sahip olmanın prestiji de artıyordu.

Günümüzde MBA

MBA eğitimi almanın pek çok farklı yolu var fakat en yaygın olanlar iki yıllık tam zamanlı MBA, hızlandırılmış MBA (genelde bir yılda tamamlanır), ve yarı zamanlı MBA (öğrencilerin ödevlerini daha yavaş bir hızda tamamlamasına imkan tanır) programlarıdır. Son yıllarda esnekliğin artması ve evden çalışmanın daha kolay hale gelmesi, uzaktan eğitimin ya da online MBA programlarının iyice yaygınlaşmasına olanak sağladı.

Bugün çoğu MBA programı, alanında deneyimli profesyonellerin katılımı göz önünde bulundurularak hazırlanıyor. Muhasebe, yönetim araştırması, ekonomi politikası ve işletme istatistikleri programa dahil olan tipik analitik dersler. Fonksiyonel derslerde ise idari stratejilere ağırlık veriliyor; mali durumlar, insan kaynakları, pazarlama ve icraat gibi. Etik dersler, iş ahlakı ve işletmelerin sosyal sorumlulukları ile ilgili tüm konuları içeriyor. Çoğu MBA programını tamamlamak için bitirme tezi verilmesi ve bitirme sınavının geçilmesi gerekiyor.  

2011-2012 öğretim yılında, toplam 191.571 kişi işletme yüksek lisans derecesini Amerikan okullarından aldı. Bu sayı, o yıl yüksek lisans diplomasını alan toplam kişi sayısının %25’ine denk geliyordu. Minnesota Üniversitesi Carlson İşletme Okulu dekanı Srilata Zaheer’e göre, “işletme derecesi başarının ve finansal istikrarın en öngörülebilir yollarından biridir ve bireyin göreli yoksulluktan başarı ve refaha ermesine yardımcı olur.” MBA programı bugün girişimcilerin ve yöneticilerin daha büyük işler başarmasına kılavuzluk ediyor fakat gelecekte bu programın bize ne sunacağını biliyor muyuz?

Gelecekte MBA

MBA eğitiminin eninde sonunda patlayacak bir balon yarattığına inananlar var fakat MBA ve EMBA (Yöneticiler için İşletme) programları öğrenci ve mezun sayısının geçtiğimiz son on yılda gösterdiği düzenli artış bu inancı çürüten cinsten. MBA eğitimi alan pek çok kişinin bu program sayesinde kazanç artışı sağlayacağına şüphe yok fakat MBA her mezununa bugün başarılı bir kariyer çizgisi garantileyemiyor. Buna rağmen Europe Laureate Digital Yenilikçilik ve Akademik Yönetim Müdürü Filipe Castro Soeiro, MBA’i almaya değer bir eğitim olarak görüyor; “MBA sahibi bir mezunun edinmiş olacağı nitelikler, beceriler ve yetkinlikler, bu kişiye daha iyi kariyer fırsatları sağlar ve daha üst düzeyde liderlik etme ve yönetim sorumluluğu almasına olanak tanır.”

Buna ek olarak, online programlar – Europe Laureate Digital Üniversite’nin sundukları da buna dahil olmak üzere – gittikçe daha popüler hale gelmekte. Esneklik, evrensel bakış açısı ve çalışırken eğitime devam edebilme imkanı yeni nesil için online eğitimin oldukça cazip noktaları. Gelecekteki öğrencilerin taleplerine cevap verecek şekilde kendilerini geliştiren –devamlı olarak yeni ve yaratıcı çalışma yöntemleri sunan – MBA programları ayakta kalmaya devam edecek. Prestijli işletme okullarının talep ettiği harç ücretleri oldukça yüksek ve ders programları da zorlu. Pek çok kişi bu talepleri karşılayamıyor. Öte yandan online programlar, sosyal odaklı öğrenime önem veriyor ve öğrencilerin dijital beceriler kazanmasını sağlıyor. Dünyanın dört bir yanından farklı profesyonellerle tanışma fırsatı ise online eğitimin sağladığı ekstra imkanlardan sadece biri. Bu, kampüste verilen eğitim programlarının sunamayacağı bir fırsat.

Europe Laureate Digital’den Filipe Castro Soeiro’a göre; “Online MBA programları, müfredat programı, medya takibi, bireysel ve grup aktiviteleri boyunca mobil erişimi ve dinamik navigasyonu kolaylaştırır. Böylece ortaya müsait olunan zamana, elverişliliğe ve öncelikli göreve göre düzenlenerek tamamen farklılaşan ve kişiye özel hale gelen bir eğitim programı çıkar.”  “Online canlı tartışmalar ve sosyal iletişim ağları üzerinden öğrenme kişiye özel rehberlik yapmaya olanak tanır. Geleneksel sınıflarda alınan MBA eğitimi ise yer ve zaman olarak sabittir ve öğrenme metotları, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki iletişim türleri açısından daha kalıplaşmış haldedir.”

MBA programlarının gerçek değerinin belirlenmesi her zaman ekonomin gelgitine ve iş trendlerine bağlı olacaktır. 1980’li ve 90’lı yıllarda, MBA derecesi almanın parlak günlerinde, eğitime yapılan bu yatırım yüksek maaş olarak geri dönüyordu. Bugün bu dönüş o denli yüksek olmayabilir ama MBA bugün hala en saygın yüksek lisans derecelerinden biri. Avrupa INSEAD Müdürü’ne göre 2014-2015 mezunlarının %90’ı mezuniyetten üç ay sonra 57 farklı ülkede işe girdiğini rapor etti. Büyümekte olan işletmeler için MBA eğitimine sahip bir çalışan bugün büyük bir kazanç.

Dartmouth Koleji Tuck İşletme Fakültesi dekanı Paul Danos, “Tam zamanlı MBA programlarının gençlerin liderlik becerileri kazanabilecekleri en iyi araçlardan biri olduğuna inanıyorum. Bu beceriler sayesinde yarının iş dünyasında karşılarına çıkacak büyük zorluklarla kolayca baş edebilecekler” değerlendirmesinde bulunuyor ve ekliyor; “Dünyanın, dünya ekonomisi ile büyümeye devam eden firmalara öncülük edecek, iyi eğitimli, olgun gençlere ihtiyacı var.”

MBA dereceniz, sahip olduğunuz liderlik becerileri ve azimli kişiliğiniz hakkında iş verenlere önemli bir ipucu sağlar – ve unutmayın kim böyle birini işe almak istemez ki?

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Communication
 • Construction Management
 • Human Resources
 • Management
 • Marketing
 • Sports Management
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın