Liderlik Yeteneklerinizi Geliştirmek İçin LinkedIn’i Kullanın

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Dürüst olun, LinkedIn profilinizi nasıl kullanıyorsunuz? Pek çok insan için bu platform, online CV’lerinin görüntülenebildiği bir yerdir. Ancak bunu yaparken yeni bağlantılar kurmak ve kariyerinizi ilerletmek için çoğu fırsatı gözden kaçırabilirsiniz. 

Bunun yerine LinkedIn profilinizi, modern profesyonel kimliğinizi oluşturmak, ilerletmek ve geliştirmek için kullanın. LinkedIn, alanınızdaki ve daha pek çok konudaki saygınlığınızı oluşturacağınız, uzmanlığınızı buna ihtiyaç duyabilecek insanlara tanıtıp onlarla iletişime geçeceğiniz bir ortamdır. 

Çoğu durumda LinkedIn profiliniz size ulaşacak potansiyel yeni müşteri veya işveren için hakkınızda bir ilk izlenimi oluşturur. Ne derler bilirsiniz; ilk izlenimi ikinci seferde telafi edemezsiniz. Öyleyse, online dünyada bir fikir lideri gibi göründüğünüzden nasıl emin olacaksınız? Şu adımlarla başlayabilirsiniz: 

Profilinizi Doldurun

Telefonunuz çaldı, açtınız. Arayan tele-pazarlama. Nasıl cevap veririsiniz? Düşmanca, savunmacı? Telefondaki kişiyi tanımıyorsunuz, ne anlatmak istediklerini de bilmiyorsunuz bu yüzden gardınızı aldınız. Önemli bilgileri barındırmayan bir sosyal medya hesabıyla karşılaştığınızda da aynı böyle hissedersiniz. 

Ağınızı genişletmek ve daha fazla insana ulaşmak için online ortamda güven ilişkisi kurmak çok önemlidir. Hakkında bir sürü bilgi barındıran bir profile sahip olmak da bu güveni inşa etmek için atacağınız ilk adımdır. 

Basit bir adım gibi görünebilir ancak görünen o ki LinkedIn kullanıcılarının yaklaşık yarısı profillerini tamamlamamışlardır. LinkedIn, güncel ve iyi düzenlenmiş profillerin faydalarının dikkat çekici olduğunu söylüyor. Tam doluluk oranına sahip profilli kişiler, site aracılığıyla fırsatları 40 kat daha kolay yakalıyor.

Ezberlenmesi zor numaralar dizisinden ziyade isminizi içeren, düzenlenmiş bir URL veya profiliniz için bir web adresi oluşturarak profesyonel itibarınızı yukarı çıkarabilirsiniz. Bu şekilde normal yaşamdaki irtibat kişilerinizle de LinkedIn üzerinden kolayca iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca profilinizin herkesin görüntülemesine açık olduğundan emin olun!  

Aktif Bir Ağ Kurun 

Becerilerinizi ve kişiliğinizi yansıtan bir profile sahip olduktan sonra, bağlantılar kurarak kitlenizi yaratın. İnsanlar onlarla ilgilenmeye başladığınızı gördüğünde muhtemelen onlar da sizinle ilgilenmeye başlayacaktır. LinkedIn kullanıcılarının %40’ından fazlası 500’den fazla bağlantıya sahip: bir kitle yaratmak için ilk hedefiniz bu olsun!

Var olan bağlantılarınızı yükseltmeye başlayın: e-posta adres rehberinizdeki bağlantıları LinkedIn’e taşıyın. Eski okul arkadaşlarınızla bağlarınızı canlandırmak adına ‘Mezun Bulun’ (Find Alumni) seçeneğini kullanın.  

Takipçilerinizle ilgili konuları beğenerek, yorumlayarak ve takip ettiğiniz şirketler, bağlantılar hakkında güncellemeler paylaşarak bu bağlantıları genişletebilir ve güçlendirebilirsiniz. Uzmanlık alanınıza yönelik bir platform oluşturmak için gruplara katılın ve forum tartışmalarında yer alın. 

Bağlantılarla gerçek hayattaki ilişkilerinizi ilerletin; bu ilişkiler yalnız rakamlardan ibaret olmasın: iyi ilişkiler kurmak için birebir olarak özel mesajlar gönderin ve ortak ilgi alanlarına sahip olabileceğiniz kişilere proaktif davranıp davetiye yollayın. Profilinizi kim ziyaret etmiş bir göz atın ve onlarla bağlantı kurup arkadaş listenize eklemek için mesaj gönderin!

Düşüncelerinizi Yayımlayın 

Fikirlerinizi paylaşmanın en kolay yolu durum güncellemeleri yayınlamaktır. Bunların LinkedIn’de büyük bir etkisi vardır. Tek bir durum güncellemesi bağlantılarınızın haber akış sayfasının %80’ini kaplayabilir, dolayısıyla bu güncellemeleri doğru seçmek, insanların size göstereceği ilgiyi artıracaktır.  

Peki, ne gibi durum güncellemeleri işinize yarayacak? Bunu, hayatınızdaki ufak ayrıntıları dahi insanlarla paylaştığınız Facebook durum güncellemeleri gibi düşünmeyin, LinkedIn güncellemelerini alanınızdaki insanların başarılarına katkıda bulunacak fikirler paylaşmak için kullanın.  

The Power Formula for LinkedIn Success’in (LinkedIn Başarısının Arkasındaki Güçlü Formül) yazarı Wayne Breitbarth’ın 6/3/1 Kuralı adını verdiği tavsiyeleri var. Doğrudan sizi ve verdiğiniz hizmetleri öne çıkaran her bir gönderiniz için, siz ve şirketinizce oluşturulmuş önemli tavsiye ve bilgileri sunan üç tane gönderi ve okuyup, takdir ettiğiniz diğer kişilerden altı faydalı fikir yazısını paylaşın.  

Böyle yaptığınızda bağlantılarınız, gönderilerinizi spam kutusuna düşen pazarlama mesajları gibi düşünmeyecek, dışarıdan hem iyi bir dinleyici hem de iyi bir konuşmacı olarak görüneceksiniz; nihayetinde sosyal medya çift taraflı bir yolculuktur.  

2014 yılında LinkedIn, tüm kullanıcılarına yönelik uzmanlık alanınızı yansıtabileceğiniz uzun yazılarınız için bir forum niteliğinde olan LinkedIn Pulse’u oluşturdu. 

Sektörünüzdeki en önemli konulara, sorunlara ve hedeflere odaklanın ve en işe yarayacak özellikleri kavramak ve bunların nasıl beğeni, yorum ve paylaşım aldığını anlamak için diğerlerinin gönderilerini de mutlaka okuyun. Samimi ve kişisel bir tonda, anekdotlar ve hikâyeler kullanarak okuyucularınızla bağ kurun. Odak noktanızı kaçırmayın: tek bir konu ve hafızada kalıcı üç anahtar nokta. 

Bir süre sonra uzmanlık alanınızdaki derin bilgi ve tecrübeyi kalıcı şekilde sergileyebileceğiniz gönderilerden muhtelif bir online bilgi arşivine sahip olacaksınız. Kariyerlerin göz önünde olduğu bu pazar yerinde gerçek sermaye işte budur, etkisini gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız. 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Communication
 • Health
 • Management
 • Marketing
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın