Küresel Bir Mentorluk İlişkisi Kurmak: Size ve Mentorlara Ne Katar?

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Bazıları için öğrenme asla sonu gelmeyen bir süreçtir. Yaptıkları iş tutkuyla yapanlar, inovasyona ilgi duyanlar ve meraklı olanlar asla öğrenmeyi bırakmaz. Bu erdemlere genelde eşlik edense öğrenilen şeyi paylaşma arzusudur. Bunu mentorluk aracılığıyla yapanlar, öğrenci için vazgeçilmez bir bilgi ve destek kaynağıdır. Çoğu zaman birilerinin gelişimini izleyerek büyük bir başarı hissiyle dolarlar.   

Mentorluk yapmak veya birinin size mentorluk yapması genç ve tecrübesiz olanlara iş hayatında yardım etmekten fazlasıdır. Hız kazanan dijital teknoloji gelişimi sayesinde Wall Street Journal ‘in “Tersine Mentorluk” dediği fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Çeşitli şirketlerdeki üst düzey yöneticiler daha genç, teknolojik olarak daha yetkin mentorlarla bir araya gelmektedir. Bu, tam da bir kazan-kazan durumudur zira mentorluk denilen şey nihayetinde karşılıklı bir etkileşimdir: her iki taraf da iş ve teknolojinin birbirini nasıl şekillendirdiğini öğrenir.

Bir Mentor Olmak: Size Neler Katar?

Bir mentor olarak uzmanlık alanınızda önemli olduğunu düşündüğünüz şeyi paylaşma fırsatınız olur. Bir insana yeni bir iş veya tamamen yeni bir yaşam biçimi konusunda yol gösterme tecrübesi elde eder, o kişiye çabalarında yalnız olmadığını hatırlatırsınız. Bu bir ayrıcalıktır, aynı zamanda da bir sorumluluk getirir. Nihayetinde bir mentor olarak, sizin tecrübe ve bilgi seviyenizde olmayan bir kişiye yol göstermeniz beklenmektedir. Kendi alanınızdaki anlayışı ve sosyal beceriyi bir başkasına samimi şekilde destek olarak uyarladığınızda hissedeceğiniz başarı, paha biçilemezdir.

Mentor olmak oldukça büyük sorumluluk gerektirir. 2016 Fortune Dergisi’ndeki bir makaleye göre mentor olmak kişisel olarak akıl verdiğiniz kişiye yatırım yapmaktır. Yalnız değerli bilgisi olan iyi bir dinleyici değil aynı zamanda akıl verdiğiniz kişi adına onay veren ve savunan bir kişisiniz. Bu bireyin geleceği üzerine onay mührünü etkili bir şekilde vurursunuz.

Bir Menti Olmak: Size Neler Katar?

Mentor, fikrini almak işin başvurduğunuz, sizi dinleyecek ve daha önce benzer şeyleri yaşadığı için sizinle empati kuracak olan bir insandır. Tecrübeyle gelen büyük resmi görme kabiliyetine sahiptir. Siz yalnız sıkıntı ve güçlüklerden kaçış aramıyorsunuz, en iyi ihtimalle bu tecrübeler size bilgelik kazandırmış olur. Bunun yerine siz, sizi pozitif anlamda etkileyecek ve gelişmenize yardımda bulunacak birini arıyorsunuz. Kaçınılmaz zorluklar sizi bulduğunda yakınınızda birisi olması, bu güçlerle nasıl yüzleşeceğinizi anlamanızı sağlayacak ve öğrenilmiş dersleri ileride uygulayacağınız prensiplere dönüştürecektir.

2016 Forbes Dergisi ‘ndeki bir makaleye göre, mentorluk hem mentorun hem mentinin kendini adaması gerektiği iki taraflı bir yoldur. Akademik programınızda veya işyerinizde mentorunuz yoksa bir mentor aramak size düşer. Esasen inisiyatifi siz alırsınız, böyle yaparak da başarıya giden kararlılığınız kendini açıkça gösterir. 

Küresel Bir Mentorluk İlişkisi Kurmak

Dijital çağda, küresel toplum pratikte kendilerini birbirlerine yakın hissetmektedir. Binlerce kilometre ötedeki insanlarla anlık olarak mesajlaşıyoruz. Farklı ülkelerden pek çok insanla gerçek zamanlı video görüşmeleri yapıyoruz. Bu teknolojinin sağladığı çok şey var ve sürekli büyümekte olan yeniliklere şapka çıkarılmaktadır. Belki de dijital teknolojinin en yüce özelliği onun eşitleyici bir güç oluşudur. İnternet erişiminiz varsa, bütün dünya yepyeni yüzüyle önünüze açılır.

Kâr amacı gütmeyenler, bir küresel mentorluk ilişkisi kurma fikrini bize aşıladı. Örneğin, küçük yatırımcılara fon sağlayan bir şirket olan Kiva, gelişmekte olan ülkelerdeki girişimcilere yapılan 25$ gibi cüzi bağışlarla işliyordu. Para geri ödendiğinde, diğer bir girişimciye ödünç veriliyordu. Sürecin bir kısmı, borç alan bireylere mentorluk yapmayı içeriyordu. Hedef, yalnız aldıkları borçları geri ödemeleri için işlerini yeterince büyütmeleri değil aynı zamanda işlerini genişletip, kâr marjı elde etmelerini de sağlamaktı.

Dünyada şuanda mentorluk yapan kuruluşlar var ve her biri bir uzmanlık alanına sahip. Örneğin, Toptal Academy mentorları düşük gelirli ailelerden gelen bireyler ve azınlıkları profesyonel birer yazılım mühendisi haline getirmek için çalışmaktadır.   

Mentorluğun kapsamı, sizin uyarlamanıza göre dar veya geniş olabilir. Dermatolojiden sosyal adalete, mentorluk programlarından faydalanmayan tek bir alan dahi yoktur. İşe bir yerden başlamanızı sağlayacak bir mentorluk organizasyonu mutlaka vardır.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Communication
 • Human Resources
 • Marketing
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın