Kariyer Değişikliği: Kariyerini değiştiren beş kişinin başarı hikayeleri

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) Mayıs 2016 raporuna göre, ilerleme fırsatlarının olmayışı ve becerilerin gelişmemesi Birleşik Krallık’ta iş tatmininin iki sene içinde en düşük seviyelere inmesinin sebebidir. Bu sorunlar size tanıdık geliyorsa, kariyer değişikliği yolda olabilir.  İşte, kariyer değişikliğinin başarılı olduğu beş harika örnek:

1. Emily Wilson: hukuktan eğitime

Dört sene boyunca hukuk eğitimi alan Emily Wilson nihai kariyerinin kişisel etkileşim ile tamamlanacağını düşünmüştü. Ancak iş hayatına adım attığında, mesleğinin müşteriler ile e-posta üzerinden iletişim kurma üzerine yapılandığını gördü.

Her gününü masa başında geçirmek, Emily’i hayal kırıklığına uğratmış ve geleceği konusunda onu endişelendirmişti:  “Eğer hayatınızın 40-50 yıllını çalışarak geçireceksiniz, sabah uyandığınızda nefret ederek o işe gidemezsiniz.

Hukuki kimliğini geride bırakan Emily, öğretmen oldu ve şimdi istediği kişisel etkileşime sahip.  Ayrıca öğretmenliğin daha iyi bir iş ve hayat dengesi sunduğunu düşünüyor.

2. Erica Meloe: finansal hizmetlerden sağlık hizmetine

Erica Meloe, 1986 yılında New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nden mezun olduğunda Wall Street’te geçecek bir kariyerin hiç de ilginç olmadığını düşünüyordu. Azmi elden bırakmadı ve küresel bir bankanın eğitim programına dahil olup, araştırma, ticaret ve satış pozisyonlarında görev aldı.

Wall Street kariyeri boyunca, hafta sonları dahi çalışarak sağlık ve fitness konularına büyük bir ilgi duymaya başladı.  Bu konuda derslere katılan Erica, öğretmeninin tavsiyesini dinledi ve bu alanda kariyerine devam etmeye karar verdi.  Akşamları ders çalışarak sonunda egzersiz fizyolojisi branşında Yüksek Lisans yaptı.

35 yaşına geldiğinde Wall Street’teki mesleğini bıraktı ve fizik terapi lisans programı için zamanının tümünün ayırmaya karar verdi.  1999’da mezun oldu ve 2010 yılında bir meslektaşı ile kendi işini yürütmeye  başlamadan önce birkaç yıl fizik terapisti olarak çalıştı.

Erica risk alarak daha tatmin edici bir kariyer kovalamanın mümkün olduğunu düşünüyor:  “Neye tutkunuz olduğunu bulun, güçlü yanlarınıza başvurun ve başka becerilere gerek duyuyorsanız, bunları elde etmenin yolunu bulun.”

3. David Tinnion: finansal hizmetlerden spora

David Tinnion çabalarını toplumu geliştirmeye odaklamayı düşündüğü sırada bir yatırım firmasında çalışıyordu. David bunu uzun zamandır düşünüyordu ancak o fırsatı yakalayana kadar kariyerinin yönünü değiştirmemişti.

Yatırım işini bırakan David, sosyal girişim konsepti ile tanışmadan önce memuriyet ve öğretmenlik gibi seçenekleri düşünmüştü.  David, bundan ilham alarak bir sene boyunca sosyal organizasyonlarda yer almış ve bu alanda bir kariyer elde etmeye karar vermişti.

Kendisi şu anda, Londra kökenli bir hayırsever gençlik sporları kuruluşunda Operasyon Direktörü görevindedir.  Değişim isteyen herkes için David’in önerisi, ihtiyacı olan insanlara destek olmaktır.  “Ailenizin ve arkadaşlarınızın neden bir kariyer değişikliği yapmak istediğinizi anlamalarını sağlayın.”

4. Imogen Petit: halkla ilişkilerden sağlık hizmetlerine

Imogen Petit önceleri her günün uzun saatler boyu yorucu tecrübelerle geçtiği yoğun PR dünyasında çalışıyordu. Imogen, göz kamaştırıcı partilerden hoşlanmasına karşın iş hayatından yeterince memnun olmadığını hissetmeye başladı.

Sonunda, devam etmeyi kafasına koyduğu, Londra’daki yarı zamanlı bir danışmanlık programına kaydoldu.  Bu nedenle bir yandan gün içinde PR alanında çalışırken lisansüstü diploması için başvuruda bulundu.

Imogen, iyi bir bütçe planlaması ve altı yıllık sıkı çalışmanın neticesinde şimdi bir psikoterapist olarak çalışıyor.  Çabalarınız buna değer:  “Yaptığınız iş sizi mutsuz ediyorsa, başka bir iş yapın.”

5. Peter Stone: BT’den sağlık hizmetine

Peter Stone iyi maaşlı bir BT müdürü olarak çalışmadan önce spor eğitimi almıştı. Ancak Peter’ın kayınbabasının ani ölümü kariyerinde paradan daha önemli şeyler olduğunu anlamasını sağladı.

Kısa süre sonra Peter, eşi ve meslektaşlarına Londra Ambulans Hizmetleri’nde (LAS) bir kariyer planladığını söyledi. Nottingham’da pek de hoş olmayan üç günlük bir iş kursundan sonra online başvurusunu ibraz etti.

Peter’ın elinde spor eğitimi diploması vardı ve BT işinin yanı sıra bir toplum gönüllüsü olarak hareket ederek eğitimli bir ilk yardım görevlisi oldu.  Sonunda BT görevini bıraktı ve tam zamanlı olarak LAS’ta hizmet vermeye ve yarı zamanlı olarak paramedik bilimleri eğitimi almaya başladı.

Kariyer değişikliğinden sonra Peter bizlere şu öğüdü veriyor:  “Hayal kırıklığına uğramamak için önce ilgi duyduğunuz işi yapan insanlarla konuşun.”

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın