Her Yaşta Öğrenme ve Başarıya Ulaşma

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Henüz genç yaşlarda olmasına rağmen lise sonrası eğitimi ve kariyeri için kapsamlı bir plana sahip kaç kişi tanıyorsunuz? Çoğu kişi lise eğitimi sonrasında hayatına yön verebilmek için sahip olduğu alternatiflerin kısıtlı olduğuna dair negatif bir fikre sahiptir. Lise mezuniyetinden sonra direkt üniversiteye ve sonrasında bir işe girip rutin bir yaşam sürdürmek bazen tek alternatifmiş gibi görünebilir. Eğer bu, tercih edebileceğiniz en iyi yolsa, daha 18 yaşınızdayken hayatınızın geri kalanı ile ilgili ne yapmak istediğinizi kesin olarak bilmeniz gerekir.

Ekonominin dengesizliği, değişen endüstri talepleri ve işgücünde teknolojinin oynadığı rol sebebiyle pek çok insan orta yaşlarında eğitimine devam ederek becerilerini geliştirmeyi ya da genç yaşlarında askıya aldığı hayalleri gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Neyse ki öğrenmenin yaşı yok. İngiltere’de Ulusal Öğrenci Birliği tarafından yapılan bir araştırmada, 2009-2010 okul dönemlerinde İngiltere’deki üniversitelerin lisans eğitimlerinde, 170.000’den fazla 30 yaş üstü öğrencinin bulunduğu tespit edildi. Yine aynı araştırmaya göre 2005 ile 2010 yılları arasında, lise sonrası eğitime devam etmek için başvuran yetişkin aday sayısında %46.7 oranında artış gözlemlendi; genç adaylarda ise bu artış %28.9 oranındaydı.

Online eğitim, hayat boyu öğrenmede pozitif bir alternatif olmasının yanı sıra, kariyer değiştirmek isteyenler ve becerilerini geliştirmek isteyen profesyoneller için gittikçe daha da cazip bir tercih haline gelmekte.

Biraz azim, kararlılık ve istek ile hangi yaşta olursanız olun hedeflerinize ulaşmada başarılı olabilirsiniz. Her yaşta başarılı olabilineceğini kanıtlayan 5 ünlü ismin hayat hikayesine göz atalım:

Charles Darwin: Doğa Bilimci

50 yaşında başarıya ulaştı

İngiliz doğa bilimci ve jeolog Charles Darwin, en çok evrim bilimine yaptığı katkılarla tanınıyor. Darwin, tıp alanında kariyerine başlamıştı fakat doğaya olan ilgisi çalışmalarını aksatmasına sebep oluyordu. Tıp yerine doğa bilimine odaklanmaya karar verdi ve 50 yaşındayken Türlerin Kökeni adlı kitabı yayımlandı. Takip eden yıllarda insanın evrimleşmesi, cinsel seçilim ve bitki bilimlerini inceleyerek bulduklarını bilim camiası ile paylaştı. Çalışmalarına vefatına dek (73 yaşında) devam eden Darwin’in doğal seleksiyon yolu ile evrimsel adaptasyon konsepti bugün fen bilimlerini birleştirici temel kavramlardan sayılıyor.

JK Rowling: Roman Yazarı

32 yaşında başarıya ulaştı

Harry Potter kitap serisinin ve devamında çekilen filmlerin büyük başarısı JK Rowling’i dünya çapında tanınan bir isim haline getirdi. Bu seri fikrini bulmadan önce Rowling, Exeter Üniversitesi’nden mezun olmuştu ve sekreter olarak çalışıyordu. Harry Potter serisinin ilk kitabını 1995 yılında tamamladığında, Edinburgh’ta yalnız bir anne olarak yaşıyor ve öğretmenlik sertifikası almaya çalışıyordu. 1997 yılında İngiltere’de, Rowling 32 yaşındayken, serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı yayımlandı. Seri, sayısız ödül kazanıp dünya çapında bir fenomen haline gelirken, Rowling’i de ilgi odağı haline getirmişti. Rowling, devamında yetişkinler için dört roman yazdı ve hala Harry Potter ile ilgili projelerde yer almaya devam ediyor.

Joan Birman: Matematikçi

41 yaşında başarıya ulaştı

89 yaşındaki Joan Birman bugün hala Kolombiya Üniversitesi, Bernard Koleji Emekli Araştırma Profesörü unvanını elinde tutuyor. Birman, 1948 yılında 21 yaşındayken Barnard Koleji’nden matematik alanında lisans diplomasını ve iki yıl sonra da yüksek lisans derecesini almaya hak kazandı. Uçak endüstrisinde sistem analisti olarak çalışmak ve üç çocuğunu yetiştirmeye odaklanmak için çalışmalarına biraz ara verdi. 1961 yılında okula geri döndü ve 1968 yılında, 41 yaşındayken Courant Matematik Bilimleri Enstitüsü’nden doktora (Ph.D) derecesini aldı. Braids, Links, and Mapping Class Groups (Bantlar, Bağlar ve Eşleme Sınıfı Grupları) adlı kitabı, braid (bant) teorisine standart bir giriştir ve bugün pek çok araştırmacı tarafından hala alanında başlıca kaynaklardan biri olarak kabul edilmektedir.

Harland Sanders: İşadamı ve KFC’nin Kurucusu

49 yaşında başarıya ulaştı

Harland Sanders’ı Kentucky Fried Chicken’ın kurucusu Colonel Sanders olarak hatırlayabilirsiniz. Buhar makinesi kömür besleyicisi ve sigorta satıcısı gibi bir sürü garip işte yıllarca çalıştıktan sonra Sanders, 1939 yılında 49 yaşındayken henüz ilk resmi restoranını açmadan önce, benzin istasyonunda yemek servisine başladı. Kentucky Fried Chicken’ın bayiliğini 1952 yılında aldığında basınçlı tavada tavukları kızartarak hazırladığı özel tarifi sayesinde zaten başarıyı yakalamıştı. Sonrasında daha fazla bayilik alabilmek için Amerika’ya seyahat etti ve 1964 yılında 2 milyon dolarlık imparatorluğunu sattığında 73 yaşındaydı. 90 yaşında vefat etiğinde ise, 48 farklı ülkede yaklaşık 6.000 KFC bayisi bulunmaktaydı. Neredeyse 50 yaşına kadar aradığı başarıyı yakalayamayan biri için hiç de fena sayılmaz.

Edward Witten: Fizikçi

39 yaşında başarıya ulaştı

Edward Witten, babası başarılı bir fizikçi olsa da lisans eğitimini tarih alanında almayı tercih etmişti. İktisat mezunu bir öğrenci olarak bir sömestir geçirdikten sonra uygulamalı matematiğe yöneldi ve sonunda Princeton Üniversitesi’nden doktora (Ph.D) derecesini almaya hak kazandı. 1990 yılında, 39 yaşındayken, Witten Uluslararası Matematik Birliği tarafından Fields Madalyası ile ödüllendirilen ilk fizikçi oldu ki bu da fizikçi olduğu kadar matematikçi olduğunu da kanıtlıyordu. En az sekiz temel teorinin gelişmesine katkıda bulundu ve sicim teorisindeki çalışmalarından ötürü belli başlı ödüllere layık görüldü. Bugün 64 yaşındaki Witten hala dünyanın yaşayan en zeki teorik fizikçisi olarak kabul ediliyor.

Yetişkin biri olarak öğrenmeye devam etmenin sağladığı pek çok avantaj vardır. Belli bir alanı bilinçli olarak seçmenin verdiği ekstra enerji ve daha fazla donanımla masaya oturursunuz. Yukarıda örnek olarak ele aldığımız şahsiyetler ve daha pek çokları – çoğu onlar kadar başarılı olsa da o kadar ünlü olmayabilirler – yeni şeyler öğrenmenin, hayallerimizin peşinden gitmenin ya da askıya aldığımız ilgi alanlarımızla yeniden uğraşmanın yaşı olmadığının canlı kanıtıdırlar. Bugün online eğitimin yaygınlığı ve parmak ucumuzdaki geniş bilgi kaynakları, bu prensibi daha da doğru kılıyor.

Harekete geçmek için bugünden daha iyi bir zamanın olmadığı kanaatindeyiz.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Human Resources
 • Management
 • Marketing
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın