Gelenekselden Dijital Eğitime

Faye Morrison, University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Eğitim son 10 yılda içinde oldukça değişti. Siz de geleneksel bir üniversite bölümünde okuduysanız, eğitim için kampüse gitmiş, derslere bizzat katılmışsınızdır. Çoğu lisans öğrencisi hala geleneksel yöntemlerle yüksek öğrenim kurumlarına katılsa da online ders alma fırsatları gittikçe artıyor. Dijital teknoloji, yüksek öğrenimi heyecan verici yeni yönlere doğru itiyor.

Bu durum heyecan verici olduğu kadar daha önce bir dijital eğitim platformunu deneyimlememiş bir kişi için oldukça yabancı gelebilir. Siz de üniversite düzeyinde, örneğin online bir MBA programından mezun olmak istiyorsanız, akademik becerilerinizi tazelemeniz ve yeni bir eğitim ortamı için kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Nihayetinde sadece teknoloji ile ilgili olmayan ortama özgü de bir öğrenme eğrisi bulunmaktadır.

Zaman Yönetimi

Çoğu online program eş zamanlı olmadığından, size geleneksel sınıf ortamında olmayan bir esneklik sağlar. Elbette ödev teslim tarihleriniz olacaktır ancak dersleri online izlemek gibi faaliyetler boş zamanınızda yapabileceğiniz şeylerdir. Bu esneklik muhteşemdir ancak çalışmaya vakit ayırmanız da oldukça önemlidir. Online bir programın sunduğu her şeyden tam olarak faydalanabilmek için zamanınızı iyi yönetmelisiniz. Alan R. Roper tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya, “Öğrenciler online öğrenme becerilerini nasıl geliştirir” göre, online eğitimde oldukça iyi olan öğrenciler için en iyi yöntem kendi programlarını ders saatlerine göre ayarlamaları ve böylece derse katılım için yeterli zaman ayırabilmeleridir. Bir öğrencinin konuyla ilgili yorumu aşağıdaki gibidir:

“Benim için işe yarayan faktörlerden biriyse belirli ders çalışma günleri belirlememdi. Örneğin hafta içi akşamları okumalarımı yapıyordum. Cumartesileri genelde yazılı ödevlerime ayrılmıştı.”

Bir başkası:

“Programınızı bozmamak için öz disiplin sahibi olmalısınız ve hiçbir şeyin planınızı bozmasına izin vermemelisiniz. İşten sonra bir saat içinde akşam yemeğimi yer ve çalışma odama giderdim. Böylece hafta içi 3-4 saatlik çalışmayla haftalık ödevlerim Perşembe veya Cuma’ya kadar bitmiş oluyordu.”

Öğrenim Yönetimi Platformları

Tipik bir online ders, bir ders yönetimi platformunda (veya bir öğrenim yönetimi platformunda) işlenir. Bu, derse ve çoğu ders materyaline erişeceğiniz, tartışma forumlarına ya da diğer etkileşimlere katılacağınız  ve hatta ödevinizi teslim edeceğiniz, kurum tarafından içerik sağlanan bir internet sitesidir.

Alacağınız dersin öğrenme platformunu gönlünüzce keşfedebilirsiniz. Ancak bilgisayarınızın online ders için gereken teknolojiye uygun olduğundan emin olunuz. Bu gereksinimler genellikle işletim sistemi, kelime işlemci dosya formatı ve PDF okuyucudur. Okulun BT departmanıyla iletişime geçip gerçekten ihtiyacınız olmayan bir şeyi almamaya dikkat edin. Örneğin bazı kurumlar, derse kayıt yaptıran öğrencilerin indirebilmesi için ücretsiz programlar veya deneme sürümleri sağlamaktadır.

İletişim

Günümüzün platformları oldukça gelişmiştir. Öğrenciler, video konferans programları aracılığıyla bu platformlar sayesinde sınıf arkadaşları ve eğitmenleriyle görüşme yapabilmekteler. Bu da diğer insanları görüp duyabileceğiniz gerçek zamanlı etkileşim sağlamaktadır. Diğer gerçek zamanlı programlarsa metin mesajları ve tartışma forumlarıdır ancak tartışma forumları daha çok e-postaya benzediğinden mesajlarınız derhal gözükmemektedir.

“Öğrenciler online öğrenme becerilerini nasıl geliştirir” e göre, sıralı forum tartışmasına katılmak %52,6 ile en çok sınıf arkadaşlarıyla etkileşimde fayda sağlarken, diğerlerinin cevaplarını okumak %15,8 yarar sağlamış. Yaklaşık %21’lik kısım arkadaşlarıyla iletişim kurarken sınıf platformu dışında e-posta alıp vermenin faydalı bir etkileşim biçimi olduğunu düşünmüştür. 

Öğretmenlerse, bire bir ders ile aynı işlevi gören video konferanslar ve özel derslerden faydalanabilmektedir. Bazı durumlarda soru cevaplı oturumlar ve tartışmalara olanak sağlayan gerçek zamanlı dersler de yürütebiliyorlar. Bu hem çok iyi bir öğrenme yöntemiyken hem de onlara öğrencileriyle iletişim kurma şansı veriyor. Çalışmaya katılan bir öğrenci şöyle demektedir:

“Özellikle artı ve eksileri olan tartışmalar veya “neden”, “niçin” sorularıyla öğretmenin cesaretlendirmesiyle geçen haftalık tartışmalar en faydalı olanlardı.”

Hazırlık

Üniversitenizin internet sitesi çalışmanızı destekleyebilecek ofisler ve hizmetler hakkında önemli bilgiler sağlayacaktır. Örneğin, hangi ders kitaplarını satın almanız gerektiğini öğrenmek için üniversite kitapçısının internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu bilgiyi online dersinize ait internet sayfasında da bulabilirsiniz. Kitapları online olarak sipariş vermek için veya kitapçıdan almak için zaman ayırın.

Başlarken

Birçok öğretim elemanı size bir tanıtım videosu gönderecektir. Okulda ilk gününüz gibi hissettirecek bir video içeriği bulunmaktadır. Eğitimci, dersin işlenişi hakkında bilgiler verecek ve nasıl başlamanız gerektiği konusunda birkaç ipucu sunacaktır. Bunlar bazen de ders için oturum açmak üzere bazı talimatlar içerecektir. Bu yönergeleri size sağlamamışsa, oturum açma bilgileriniz, üniversite internet sayfasına kayıt için girdiğiniz bilgilerle aynı olabilir. Üniversite, oturum açma veya ders materyallerine erişim konusunda sorun yaşadığınızda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Ders başladığı zaman eğitim programınızı planlamak için ders programınızı okuyun ve öğretim görevlisi ve sınıf arkadaşlarınıza kendinizi tanıtın. Eğitimciniz ortama alışmanızı kolaylaştırmak için kendi de herkesin birbiriyle tanışmasını sağlayabilir. Bir sonraki adım ise öğrenmeye başlamaktır!

 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın