İş Görüşmelerinde Sormanız Gereken 5 Önemli Soru

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

İş görüşmesi şansını elde ettiğinizde hedefiniz, gelecekteki patronunuzu sizi hemen oracıkta işe almasını sağlayacak kadar etkilemektir. Durum öyle gelişmezse de sıradaki en iyi şey sizi geri aramalarıdır. Her halükarda, iş görüşmelerinde cevaplayacağınız bazı standart sorular olacaktır — “En güçlü ve en zayıf yanlarından bize bahseder misin? Ve “Neden bu iş için doğru kişi olduğunu düşünüyorsun? gibi.

Görüşmenin ivmesi yavaşladığında, çoğu işe alım müdürü bu fırsatı değerlendirir ve işle ilgili sorularınızın olup olmadığını sorar. İş arayanların bu noktada yaptıkları en büyük hata direk hayır demeleridir. Herhangi bir soru yöneltmediğinizde, şirkete ve işe olan ilginizi gösterme fırsatını da es geçmiş olursunuz ki bu ilgi kesinlikle her işe alım müdürünün ideal bir adayda aradığı özelliktir.

İş mülakatına gitmeden önce, görüşeceğiniz kişiye yöneltebileceğiniz bir iki soru hazırlamayı ihmal etmeyin. Tüm işe alım müdürlerinin severek cevaplayacağı zekice hazırlanmış sorulardan bazılarını burada bulabilir, bir sonraki iş görüşmenizde kullanabilirsiniz.

 1. “Bu pozisyonunda tipik bir gün nasıldır?”

İş tanımını zaten okudun ve büyük ihtimalle başvurduğun pozisyon için senden neler beklendiği hakkında genel bir görüşe sahipsin. Bunun yanında, bir gün içerisinde yapılacaklar hakkında detaylı bilgi edinmek, şirketi ve işleyişi daha yakından tanımana yardımcı olur. Üstelik, pozisyon hakkında daha çok soru sorman talep ettikleri kriterler ve bunları karşılayıp karşılamadığın konusuyla yakından ilgilendiğin mesajını verecektir.

İş görüşmesine çağrılman bu iş için doğru kişi olduğun anlamına gelmez. Başvurduğun pozisyonda kariyer edinme arzunun olup olmadığını keşfetmen hem kendine hem de şirkete   karşı önemli bir sorumluluktur. Kağıt üzerinde o iş için en ideal aday gibi gözüksen de, işle ilgili günlük detayların kariyer hedeflerinle örtüşmediğini fark edebilirsin. İş mülakatı çift yönlü bir yol gibidir; bu pozisyon kendini gelecekte görmek istediğin yer mi değil mi emin olman çok önemli. O yüzden iş ve şirket hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatını iyi değerlendirmelisin.

 1. “Şirket kültürünüz hakkında biraz bahsedebilir misiniz?”

Şirketin kurumsal iş kültürü hakkında belli bir fikir edinmek sana her zaman fayda sağlar. Hayatının bir sonraki aşamasında kendini görmek istediğin yer orası mı? Kendinden ödün vermeni gerektirecek belli şeyler var mı? Şirketin değerleri seninkilerle örtüşüyor mu? Her şirketin – farklı kurallara uyum sağlayan meslektaşların yarattığı – kendine özgü bir atmosferi vardır. Bazı şirketler iş/yaşam dengesi konusunda daha az esnektir ve daha uzun saatler çalışmanı beklerler fakat kendi kararlarını verme ve işte yeni fikirler deneme konusunda sana daha geniş bir özgürlük alanı sağlayabilirler. Bazıları ise bir projenin ilerlemesi için pek çok aşamadan geçmesini gerekli kılarken, daha sosyal ve dostane bir ortamda gelişen güçlü bir ekip çalışmasını teşvik edebilirler.

Bu soru ile başvurduğun işin gerektirdiği düşünce yapısı hakkında daha detaylı bilgi edinmiş olacaksın. Ayrıca, gelecekteki iş yeri ortamına göre kişiliğini geliştirmeye çalıştığın mesajı iş verende pozitif bir etki bırakacaktır. 

 1. “Performans değerlendirmelerini nasıl yapıyorsunuz?”

Patronunun performansını nasıl değerlendireceğini bilmek yeni bir işe başlamadan önce edinebileceğin değerli bir bilgidir. Objektif bir sistemleri mi var ya da resmi ve sübjektifler mi? Bir şirketin çalışanlarını nasıl değerlendirdiği o şirketin ne kadar organize çalıştığı, çalışanlarının gelişimine ve ilerlemesine ne kadar önem verdiği hakkında çok şey anlatır. 

Bu soruyu sorarak, seninle mülakat yapan kişiye senden beklenenleri doğru anlama ve yeteneklerini en iyi şekilde sergileme arzunu göstermiş olursun. Sonuçta, sana uyan en doğru işi bulmaya çalışıyorsun, sana teklif edilen herhangi bir işin peşinden koşmuyorsun.

 1. “Burada kendimi geliştirebileceğim uzun süreli fırsatlar nelerdir?”

Bu sorunun cevabı şirkette kendini ne şekilde geliştirebileceğin, neler öğreneceğin, hangi becerileri kazanacağın ve ne kadar yükseğe çıkabileceğin hakkında sana bir fikir verecektir. Eğer cevap belirsizse ya da sana cazip gelmezse – uzaktan bakıldığında harika gözüken ama aradığın fırsatları sana sunmayan bir şirkette çalışmak hakkında yeniden etraflıca düşünmelisin. Çalışma ortamında sıkılmak, motive ve tatmin olamamak kadar kötü bir şey yoktur.

Bu soruyu yöneltmen seninle mülakat yapan kişi için, kendini geliştirmeye ve iyi iş çıkarmaya çalışan tipte bir insan – kişisel gelişimine önem veren perspektif sahibi biri – olduğun anlamına gelir. Personel değişim oranının gittikçe arttığı bir işgücü ortamında sadık ve gayretli çalışanlar iş verenler için her zaman caziptir. Ayrıca işe uzun vadeli baktığını gösterir.

 1. “Benim bu işe adaylığımla ilgili herhangi bir endişeniz var mı?”

İşe alım müdürlerinin açık pozisyon için aranılan her türlü özelliğe sahip birini bulmaları zordur. Genelde, aradıkları bazı özellikleri öncelerler ve görüştükleri kişinin şirkete uyum sağlayıp sağlamayacağına bakarlar. Mülakatı yapan kişiye görüşme sırasında senin hakkında olumsuz bir izlenim bırakacak herhangi bir şey bulup bulmadıklarını sorduğunda, çalışan olarak sana verecekleri değer hakkında bir fikir edinirsin. Bazı şeyleri değiştiremezsin fakat mülakatı yapan kişinin ses tonu belli alandaki deneyim eksikliğin konusunda kulağa endişeli geliyorsa, hızlı öğrenen biri olduğuna dair örnekler verebilir ve çok başarılı olduğun bir konuya dikkat çekebilirsin.

İşe kabul edilmesen bile bu sorunun cevabı iş arama sürecinde sana yardımcı olacaktır. Bir kişinin eksiklerini bilmesi gelişimi yolunda attığı ilk adımdır.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl. 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Communication
 • Finance
 • Law
 • Management
 • Marketing
 • Sports Management
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın