Dünya Artık Daha Akıllı: İlham Verici 7 Eğitim İstatistiği

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Eskiden lise diplomasını aldıktan sonra eğitimine devam edebilen kişi sayısı oldukça azdı. Sektöre bağlı olmak kaydıyla sahip olmanız gereken beceriler işte çalışırken geliştiriliyordu ve bu sebeple üniversite eğitimi başarı için bir ön koşul olarak görülmüyordu. Bugün, bir sonraki Bill Gates, Mark Zuckerberg ya da Oprah değilseniz lise sonrası eğitiminize devam etmeniz kariyeriniz için oldukça faydalı bir adım olacaktır.

Rekabetin acımasız olduğu bugünlerde lise sonrası eğitime devam etmek neredeyse bir zorunluluk haline geldi; özellikle de tipik dört yıllık kampüs eğitimine alternatif olarak lisans derecenizi alabileceğiniz pek çok farklı yol varken.

Avrupa’da 55-74 yaş arasındaki kişilerden lise sonrası eğitimine devam edenlerin oranı %19.5. Bu yaş aralığını aşağıya çektiğimizde yüzdelik oran önemli ölçüde artıyor. Örneğin 25-54 yaş arasındaki kişiler için lise sonrası eğitime devam etme oranı %31.7 – bu oran zaman ilerledikçe nitelikli kişi sayısının da arttığını gösteriyor. Üniversite derecesine sahip toplam kişi sayısı her yıl artıyor. Avrupa 2020 stratejisinde 30-34 yaş arasındaki kişilerden lise sonrası eğitime devam etme oranının %40 olması hedefi yer alıyor.  

Yüksek öğretimin oynadığı rol sayesinde dünyanın gittikçe daha akıllandığını kanıtlayan bazı ilham verici istatistiklere göz atalım.

1. OECD ülkelerinde, 2000-2010 yılı arasında, 25-34 yaşlarında yüksek öğretim derecesine sahip kişi sayısı %30 oranında artış gösterdi. 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, ekonomi ve dünya ticaretinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 1961 yılında kuruldu. Eğitim, bu katkıda önemli bir yer tutuyor çünkü bireyin iş bulma imkanını ve daha kaliteli bir hayat yaşama şansını artırıyor. OECD’nin Günümüzde Eğitim 2013: OECD Görüşü yayınına göre, aralarında İngiltere, Amerika, Kanada, Macaristan, Kore ve Almanya’nın da olduğu 35 OECD ülkesinde, 2010 yılı itibariye, 24-34 yaş arası lise sonrası eğitim derecesine sahip kişi sayısı 66 milyon. Bu ekonomik gelişme ve bireysel başarı yolunda lise sonrası eğitimin önemli bir adım olarak görüldüğü anlamına geliyor.

 2. Son on yılda lise sonrası eğitimine devam eden yetişkin sayısı arttı.

Avrupa Komisyonu hayatlarının ilerleyen dönemlerinde eğitimlerine devam eden kişi sayısı oranını arttırmayı hedefliyor. Belirlenen hedef 2020 yılında Avrupa ülkelerinde yaşayan 25 -64 yaş arası yetişkinlerden eğitime devam eden kişi sayısı oranının %15 olması.

Avrupa’da farklı kurs ve eğitimleri bitirmeden bırakan kişi sayısı 2002 yılından itibaren azalmaya devam ediyor – hem erkeklerde hem de kadınlarda. 2002 yılında oran %17 iken şu anda %11 civarında.

Yetişkin öğrenci sayısı genç yaştaki öğrenci sayısını muhtemelen asla geçmeyecek olsa da, lise sonrası eğitime devam edebilmek için daha esnek yolların olması ömür boyu öğrenmeyi mümkün hale getiriyor. Europe Laureate Digital üniversiteler ağının sunduğu online derece programları ve buna benzer programlar sayesinde dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun kendi haftalık programınıza göre planlayabileceğiniz esnek ve kaliteli bir eğitim alma imkanına sahipsiniz. Ders programının esnek olması, kariyerinde değişiklik yapmak ya da becerilerini geliştirmek isteyen yetişkinler için eğitime devam etmeye karar vermede önemli bir rol oynuyor. 

3. Sosyal bilimlerden mezun olanlar kariyerlerinin ortasında gelirlerini ikiye katlama potansiyeline sahipler ve iletişim becerilerini geliştirmek onlar için her zaman önemli bir kazanım.

Kanada Eğitim Politikası Araştırma İnisiyatifi ve İstatistikleri, sosyal ve beşeri bilimlerden alınan dereceler ile ancak düşük ücretli, sonu olmayan işlerde çalışılabileceğine ve bu alanlarda okumanın zaman kaybı olduğuna dair akıllarda oluşan yaygın kanıyı çürütmek üzere çalışmalar yapmakta. Bu çalışmalarda mühendislikteki kadar yüksek gelirleri olmasa da sosyal ve beşeri bilim mezunlarının hayatlarını oldukça başarılı bir şekilde idame ettirdikleri tespit edildi.

İngiltere’deki araştırmacılar, okulu bitirdikten 3.5 yıl sonra işe giren sosyal bilim mezunlarının oranının TEMEL alanlardan mezun olanlardan daha fazla olduğunu tespit etti. Bunun bir sebebi sosyal bilimlerde okuyanların eleştirel düşünme, sorun çözme ve iletişim becerileri gibi her işte önemli olan becerilere sahip olmaları. Bu tarz beceriler iş verenler için çok değerli– lisans, yüksek lisans ya da doktora, hangi derece için olursa olsun eğitime devam etmek bu açıdan bakıldığında kesinlikle zaman kaybı değildir.

4. AB-28’de lisansüstü programlara yazılan kadın sayısı gittikçe artmakta ve kayıt olan erkek sayısını geçmektedir.

2013 yılında, lise sonrası eğitimde Avrupa Birliği kurumlarından mezun olan öğrenci sayısı yaklaşık 4.8 milyondu. Aynı yıl, AB-28’de tüm yüksek öğretim öğrencilerinin %54.3’ü kadındı. Yüksek öğretime devam eden kadınlardan yüksek lisans eğitimi alanların oranı da daha fazla.

30-34 yaş arası lise sonrası eğitim derecesine sahip kişi sayısı Avrupa’da %23.6’dan %38.7’ye yükseldi ve bu büyüme kadınlarda çok daha fazla. 2015’te %43.4’e ulaşan bu oran, Avrupa’nın 2020 hedefinden bile daha yüksek. İlginçtir ki, aynı istatistiklerde lise sonrası eğitime devam eden erkeklerin oranı 2015 yılı itibariyle %34.0 idi; bu %10 oranında düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

2010-2011 okul dönemlerinde, İngiltere’de lisans öğrencilerinin %55’i kadındı ve kadınların lise sonrası eğitimde toplam sayı olarak erkekleri geçmesi bir trend olarak devam etti. Bu trend gösteriyor ki kadınlar yuva kurmak ve çocuk sahibi olmak için hayatlarının daha ileriki dönemlerini bekliyorlar; bu sürede eğitimlerine devam etme ve kariyer hedeflerine ulaşma imkanları oluyor.

5. Vatandaşı oldukları ülkelerin dışında yüksek öğretime devam eden öğrenci sayısı 1995 yılında 1.7 milyondan 2012 yılında 4.5 milyona yükseldi.

İnternet ve sosyal medya dünyadaki herkesi birbirine bağlamaya devam ederken, çoğu öğrenci yurtdışında okumayı daha kolay ve faydalı buluyor. Yurtdışında okumanın sağladığı pek çok fayda var; yeni dil öğrenme, bütçene ve kariyer hedeflerine en uygun dereceyi seçme, sektörü etkileyen konularda global bir bakış açısı kazanma ve farklı kültürleri tanıyarak kişisel gelişimini zenginleştirme gibi. Online eğitime dünyanın her yerinden erişebiliyor olmak bu faydalara gelecekteki öğrencilerin daha da kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Böylece lise sonrası eğitime devam etme pek çok kişi için mümkün hale gelmiş olacak.

6. OECD’nin raporlarına göre yüksek lisans programlarına ilk kez kayıt olanların %21’i ve doktora programlarına kayıt olanların %40’ı uluslararası öğrenciler.

Öğrenciler eğitimlerinde ilerledikçe, yurtdışındaki programları tercih etme oranları da artıyor. Alanında uzmanlaşma ve kariyer yolunun daha belirgin hale gelmesi sonucunda tercih edebileceğiniz program sayısı da azalır. Eğer hedefiniz araştırmacı ya da profesör olmaksa, rakiplerinizin arasından sıyrılmak için “global bir bakış açıcı” kazanmanız oldukça faydalı olacaktır. Artık hiçbir öğrenci yaşadığı şehir ya da ülke ile sınırlı kalmak zorunda değil – dünyanın her yerinden pek çok iş adamı, öğrenci ve profesör ile aynı ders ortamında buluşmak mümkün. Bu yenilikçi, farklı düşünen ve dünyayı bir bütün olarak algılayabilen bir popülasyonun doğmasına yardımcı olacaktır.

7. Son 4 yılda online derslere kayıt olan kişi sayısı 35 milyonu geçiyor; 2015 yılı kayıtları ise 2014 yılının iki katı kadar. 

Şu an ulaşabileceğiniz 4200’den fazla MOOC (Kitlesel Çevrimiçi Açık Ders) mevcut ve bu online derslerin popülaritesi pek çok faktöre bağlı olarak son yıllarda büyük bir patlama gösterdi. Online ders bulmak, kayıt olmak ve bu dersi tamamlamak oldukça kolay; kampüste alacağınız eğitime oranla çok daha kolay bir şekilde bu derslere ulaşılabiliyorsunuz. Lise sonrası eğitime devam etme imkanının online derslerle çok daha kolay hale gelmesi, insanların bu imkandan faydalanma ve çalıştıkları sektörlerde başarılı olma konusunda daha hevesli hale getirdi. Sektörde rekabet acımasız olabiliyor, eğitiminize devam etmek çalışma azminizi gösterme ve rakiplerinizden bir adım öne geçme açısından size oldukça faydalı olacaktır.

Bu günlerde eğitime devam etmek için tek bir stratejiye uyum sağlamanıza gerek yok. Artık dünyanın neresinde olurlarsanız olun kendi yaşam tarzınıza uygun tercih edebileceğiniz pek çok alternatif eğitim sistemi var. Yeni bir lisans-lisansüstü derece ya da ders almak için hiç bir zaman geç değil; online programların ulaşılabilirliği her yaşta eğitiminize devam etmenize imkan tanıyor.

Evet…öğrenmeye devam etmek için harika bir zaman! Dünyadaki herkes becerilerini geliştirip daha akıllı hale gelirken geride kalmak istemezsiniz!

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Communication
 • Construction Management
 • Criminology
 • Education
 • Engineering
 • Finance
 • Health
 • Human Resources
 • Humanities
 • Law
 • Management
 • Marketing
 • Sports Management
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın