Dijital Sınıfların Yükselişi ve Yeni Eğitim Sistemleri

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Uzaktan eğitim yeni bir olgu değil. Açık öğretimin tarihi aslında 1840’lara, Isaac Pitman’ın bugün oldukça yaygın olan stenografi sistemini öğretmek amacıyla posta kartı kullanmasına kadar uzanıyor. 20. yüzyılda bunu radyo ve televizyon odaklı dersler takip etse de, uzaktan eğitimin yaygınlaşması ve de kampüs deneyiminden git gide daha da ayırt edilemez hale gelmesi Dijital Çağ’a rastlar. Online öğrenmede bugün artık mesafe bir engel teşkil etmiyor. Öğrenciler dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kaliteli bir eğitim alma şansına sahipler. Bu oluşumun kökenlerine bir göz atalım ve gelişmeye devam etmesinin altında yatan sebepleri birlikte keşfedelim.

Online (Çevrimiçi) Öğrenme: Kökenleri

İlk online MBA programı 1989 yılında açıldı. O zamanlarda gerçek zamanlı eğitim ya da dijital sınıflar yoktu — ödevler ve ders materyalleri e-posta ile iletiliyordu — fakat vadettiği vizyon güçlüydü; geleneksel anlamda kampüs ortamında eğitim almaya zamanı ya da bütçesi olmayanlar artık daha düşük ücretlere ve kendi zaman çizelgelerine göre MBA diploması alabiliyorlardı.

1990’larda, New York Üniversitesi de dahil olmak üzere, bir çok kökleşmiş ve geleneksel kurum aynı şeyi yapmaya çalıştı fakat genelde başarılı olamadılar. Dijital dersler kampüs deneyiminin çok uzağında kalıyordu; eğitimciler online ile yüz yüze ortamlarda öğrenme arasındaki farkı hesaba katmada başarısızdılar.

Öte yandan teknoloji alanındaki gelişmeler aradaki boşluğu kapatmaya başladı. 1999 yılında kurulan Blackboard ve eCollege, derste iletişim, materyaller, değerlendirmeler ve diğer önemli maddeler için çok daha başarılı bir online ortam yarattılar. Bu başarıyı 2002 yılında açık-kaynak Moodle platformu takip etti. Moodle’ın odağında karşılıklı etkileşim ve birlikte çalışma öğeleri vardı ve bu yaklaşım online sınıfları bugünkü konumuna taşıdı.

Şimdi ne aşamadayız?

2016’da online eğitim, ekleme ya da sonradan akla gelen bir alternatif olmaktan çıkıp tüm eğitim sistemlerinin bütünleyici bir parçası haline geldi. Geleneksel üniversiteler gerçekten de öğrencilere iyi bir eğitim sağlayan ana kurumlardır. Saygınlık ve kalitelerini devam ettirebilmek için dijital lisans eğitimlerine kampüs eğitimleri kadar titiz yaklaşmalı ve aynı kalite standartlarını sağlamalılar. Bugünlerde üniversiteler tamamen dijital ortamda çalışacak profesörler işe alıyorlar. İnternetin hızla büyümesi sayesinde ve web konferansları yolu ile birebir iletişim ve online eğitmenler bir norm haline gelmeye başladı bile.

Önde gelen eğitimciler öğrenme modellerinin — sadece offline (çevrimdışı) programların yeni bir amaca uygun hale gelmesi değil— tamamen dijitale özgü hazırlanması gerektiğinin farkındalar; yani özel olarak online ortamlar için tasarlanmış öğrenme metodolojileri ve içerikler hazırlanmalı. Teknolojinin bugünkü çoklu cihaz (multi-device) durumu, öğrencilerin fikirlerini birbirleriyle paylaşmalarına, projelerde birlikte çalışmalarına ve ilgilendikleri alanlarda gerçek networkler kurmalarına olanak sağlıyor. Daha önceleri bu tarz imkanlardan ancak kampüs ortamında eğitim alanlar faydalanabiliyorlardı. Ek olarak, bu teknolojilerin kullanılması ile online öğrenciler dijital dile hakimiyet kazanıyorlar ki bu, bugünün iş piyasasında oldukça talep göre bir beceridir.

Online eğitim veren yerler yüksek eğitimde değişen taleplere cevap vermek üzere kendilerini yeniden konumlandırıyorlar. Çok sayıda yetişkin öğrenci ve hayat boyu kendini öğrenmeye adayan kişiler, giderek artan oranlarda, üstlendikleri sorumluluklarla dengeleyebilecekleri esnek opsiyonlar arıyorlar; uluslararası öğrenciler yeni bir yere taşınmadan global bir yeterlilik belgesi kazanmanın — ve de yaşıtlarıyla, eğitmenleriyle gerçek zamanlı ilişkiler kurmanın — yollarını arıyorlar; çalışan profesyoneller eğitimlerine yapacakları yatırımın uzun vadede onlara katacağı değerin farkındalar. O yüzden, kariyer odaklı programlara öncelik veriyorlar ve sık sık kendilerini güncelleyerek kampüsteki denkleri kadar sorumluluk yükleniyorlar — ki bu kaliteli bir online eğitimin ayırıcı niteliklerindendir.

Eğitim ve öğretimin geleceği

Henüz tabi ki nihai noktaya ulaşmadık; dijital sınıflar gelecekte gelişmeye devam edecek. Makine zekasının ve bağdaşır sistemlerin öğrenmede kişiselleştirmeyi artırmayı mümkün kılacağı yaygın olarak beklenilmekte. Aynı zamanda sanal gerçeklik bilim, matematik, teknoloji ve mühendislik eğitimlerinde radikal etkilere sahip.

Değerlendirme metotlarının yapay zeka, simülasyonlar ve oyunlar olarak çeşitlenmesi ve gerçek dünyada karşılaşılan zorluklarının geleneksel metotlarla birlikte daha önemli bir yer edinmesi de oldukça mümkün. Bu durum yüksek eğitimin, sınıf ortamının ötesinde gerçek dünya uygulamalarına doğru kademeli olarak değiştiğini — ve tüm dünyadaki öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verdiğini — gösterir.

Her şeyden önemlisi dijital eğitim, eğitim ve öğretimi ekonomik ve ulaşılabilir hale getiriyor. Asıl önemli olan – yeni teknolojiler sayesinde – ölçeklenebilir olması. Dijital eğitim erişim bariyerlerini yıkan ve hızla gelişen yenilikçi bir çözüm. İlerleyeceği yer ancak ve ancak geçmişte kaliteli bir eğitim alma imkanı olmayanlara bu eğitimi sağlamaya devam etmesi olacaktır.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Communication
 • Construction Management
 • Criminology
 • Education
 • Engineering
 • Finance
 • Health
 • Human Resources
 • Humanities
 • Law
 • Management
 • Marketing
 • Sports Management
 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın