Dijital Sınıflar Geleceğin Liderlerinin Dijital Dünyaya Uyum Sağlamasını Nasıl Sağlıyo?

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

15. yüzyılda, Gutenberg matbaası, bilginin hızla yayılması için seri üretim kitaplar basarak öğrenme konusunda bir devrim yarattı. Şimdi 600 küsur yıl sonra, teknoloji yüksek öğrenimi doğrudan bilgisayarınıza getiren pek çok fırsat yaratıyor.

Eğitim dünyasında dijital olana yönelme konusunda ilgi çekici olansa, bir yandan eğitim alırken bir yandan faydalı ve profesyonel dünyada gittikçe önem arz eden becerileri geliştiriyor olmanızdır. Online İşletme, Sağlık veya Eğitim lisansı yapıyorsanız, salt bir sınıfın ötesinde olan dijital dünyaya uyum sağlarsınız. Bu geçiş, dijital okuryazarlık için çıraklık dönemi gibidir. 

Peki, Neden Uyum Sağlamalıyız? 

1990’lardan bu yana internet hayatımızın her alanını hala anlamaya çalıştığımız biçimlerde etkilemektedir. Şimdi milyonlarca insan, internetten önce dünya nasıldır bilmemektedir. Dijital teknolojinin uluslararası geçerli dil olduğu bir dünyada yaşıyoruz. 

Gelecekte dijital liderler ön planda olacaktır. Her devrin lideri olanlara veya ekip kurabilme, duygusal zekâ ve motivasyonel beceriler de dahil ‘sosyal becerilere’ sahip olan kişilere daima ihtiyaç duyulacaktır. Politik, sosyal ve profesyonel yaşamlarımız teknoloji ile dönüşüme uğradığından, yeni dijital dünyada birbirimizle iletişime geçmek için yeni beceriler geliştirmemiz gerekmektedir. 

Öyleyse, dijital bir sınıf ortamı bunları başarmanızı tam olarak nasıl sağlayacak? 

Uzman Bir Araştırmacı Olun

Aynı zamanda Bilgi Çağı, Bilgi Ekonomisi veya Ağ Toplumu olarak bilinen Dijital Çağ, dijital teknoloji tarafından sağlanan bilgi ve fikir yığınlarının bir sonucudur.

Bilgi araçlarının gittikçe büyük çaplarda hızla yayılması artık insanların bilgiye her istediğinde ulaşabilmesi anlamına geliyor. Daha geleneksel yavaş yavaş gelişen bilgi gelişimine bağlı bilgi depolarına tezat olarak bu araçlar bilgiyi anlık olarak uygulamaya döküyor. Uzmanlık kavramları çoğunlukla internetin geniş ve yapılandırılmamış kaynağından gelen değerli ve bağlantılı bilginin beceriyle bulunmasına ve bilgiyi özümseyip saklamaktansa başarıyla uygulamaya geçirmeye bağlı olacaktır.

Online bir eğitim sayesinde öğrenciler, uygun bilgiyi saptama ve seçtikleri alanda yeni bir tür ‘uzman’ olmak için bunu dijital bağlamda uygulama konusunda yetenekli hale gelirler.

Dijital Bir “Alet Kutunuz” Olsun 

Elbette ki, her gün kullanılan yazılımlar ve faydalı uygulamalar, güncel dijital araçları tecrübe etmenizi sağlar. Dahası, işyerinizde hızlı ve verimli çalışmayı optimize etmek için geleneksel çalışma yöntemlerine hiç durmadan meydan okumanız için size cesaret verir. Sorgulayan bir mizaç ve inovasyon arzusu, dünyanın pekçok en iyi iş liderlerinin ayırt edici özelliklerindendir. 

Çevrenizdeki ortamdan ve alanınızdaki gelişmelerden haberdar olmak, ekibinizle etkili iletişim kurmak, değeri düşük idari görevler üzerine harcanan zamanı azaltmak gibi çalışmaların tümü, üzerinde dijital alet kutusunun oldukça pozitif bir etki bırakacağı profesyonel yaşam yelpazesini oluşturur. Online ders çalışan öğrenciler, eğitimleri süresince bu tür dijital araç ve uygulamalara açık olacak ve daha çok işbaşında edinilen tecrübelerle iş dünyasına başlayacak veya tekrar gireceklerdir.

Ağınızı Genişletin 

Sosyal medya aracılığıyla online iletişime geçmek, paylaşılan içerikle ilişki kurmak ve forumlarda etkileşime geçmek, insanların normalde erişilemeyecek uzmanlar dahil kendi alanlarındaki daha geniş profesyoneller ağı ile iletişim kurmalarını sağlar. Kişilerarası iyi ilişkiler ve iletişim becerileri, başarılı bir liderdeki anahtar niteliklerdendir. Bu çok önemli gelişimi desteklemek adına internet,  insanların profesyonel diyalog, ağ ve ortak eğitimine yönelik onlara sosyal medya platformlarını kullanma gücü sağlamıştır. Normalde bütün bunlar geleneksel yollarla, ancak yüz yüze olan bir etkileşimle olmaktaydı.  

Eğitim hayatlarında ortak öğrenim ve iletişim için online fırsatlardan yararlanan öğrenciler, mezuniyet sonrası kariyerlerinde ilerlerken gelişimlerini sürdürmek adına iyi bir konumda olacaklardır. 

İşbirliğini Kolaylaştıran Bir Uzman Olun

1990 yılından önce ve sonra doğanlar arasındaki en önemli farklardan biri ise daha genç olan neslin işbirliği konusunda şevkli olmasıdır. Dijital teknoloji, Google suite gibi işbirliğine yönelik oluşturulan yazılımlar aracılığıyla sınıfta öğrenilen becerileri geliştirir.

Dijital teknoloji ayrıca bir zamanlar yalnız birebir öğrenilebilen eğitimi kişiselleştirilmiş bir hale getirmiştir. Anlık geribildirim gibi araçlarla öğrenme oranı önemli ölçüde artmaktadır. Ve dijital teknoloji, sınıf eğitiminin mecburi duvarlarını yıktığından, öğrenciler dış dünyayı içeriye taşıyabilir, gerçek yaşamdaki problem ve güçlükleri kapsayıcı ve kaynaştırıcı faaliyetler yoluyla çözebilirler. Bu işbirliğini öne çıkaran yaklaşımın uygulanması mümkündür ve çoğu profesyonel bağlamda büyük değer görür.    

 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın