Dijital İşbirliği ile Birbirinden Öğrenme: Bilgi ve Becerilerinizi Geliştirmek için Sosyal Ağları Nasıl Etkin Kullanabilirsiniz?

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Dijital online programlar, öğrencilerin küresel bir ölçekte ağlarını geliştirmelerini sağlarken özellikle uzak noktalardaki öğrenciler için biçilmiş kaftan olan dünya standartlarında bir eğitim sunar. Her yıl daha fazla online program sunulmaktadır ve 2014 yılı Avrupa Komisyonu Raporu’na göre dijital eğitim gelecek 10 yıl içerisinde eğitimin %30’undan sorumlu olacaktır.

Dijital ağ alanı, profesyonellerin, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin artık çok daha erişilebilir olduğu anlamına gelmektedir. Online işbirliği ve interaktif işbirlikli öğrenim fırsatları, ağınızı geliştirmek için güçlü ve doğal yollardandır. Bu etkileşim, dünyanın her yerindeki kişiler arasında olabilir. Öğrencilerin dünyaya bakış açısını geliştirmek açısından büyük bir potansiyel sunarken, kişisel ve profesyonel gelişim alanında da yeni fırsatlar yaratır.

Kolektif bir öğrenme fırsatı olarak sosyal medya

Online topluluk büyüdükçe ve geniş, karmaşık bir dijital etkileşim ağı çerçevesinde gittikçe daha fazla insan birbirine bağlandıkça, profesyonel ağ fırsatları da sonsuz hale gelmektedir. Bir yandan öğrenciler de gittikçe dijital dünyanın eğitim kolaylığı için sunduğu pratik çözümlerle kendilerini donatmaktadır. Örnek vermek gerekirse, başka bir rapora göre, Avrupalı, Kanadalı ve Amerikalı öğrenciler sosyal medyayı benzer sebeplerle kullanmaktadır.Daha belirgin şekilde söylemek gerekirse bu öğrenciler, yenilikleri takip etmek, görüşlerini paylaşmak ve faydalı bağlantılar kurmak istemektedirler.

Çok popüler olan sosyal medya siteleri Facebook, LinkedIn, Twitter ve YouTube, sizin için eğitim fırsatları yaratmayı ve bunları geliştirmeyi hiç olmadığı kadar kolay bir hale getiriyor. GoogleHangouts ve Skype ise, web seminerleri, çalışma gruplarının işini kolaylaştırarak işbirliği sağlayacak gerçek zamanlı video görüşmeleri sunmaktadır. Başkalarından öğrenirken, bilginizi ve tecrübenizi de paylaşacağınız pek çok fırsat bulunmaktadır.

Daha az bilinen uygulamalardan VoiceThread, öğrenciler için ideal olan, çok platformlu bir sosyal medya aracıdır. Bu ortama belge, video veya görsel yükleyip, bunları diğerleriyle paylaşabilirsiniz. Video, ses veya metin gönderileri aracılığıyla online görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçenek yelpazesi, kişilerin rahatça iletişim kurmalarına yahut yeni bir şeyler denemelerine imkan sağlıyor.

Online eğitim mevcudiyetinizi genişletin: Facebook, Twitter, LinkedIn ve YouTube

Günümüzde milyonlarca insanın Facebook hesabı bulunmaktadır. Facebook, kişilerin aileleri ve dostlarıyla kolayca iletişim kurmalarını ve eski tanıdıklarıyla da tekrar irtibata geçmelerini sağlar. Çoğu kişi ayrıca edebiyat dergilerinin sayfalarından, resmi olmayan bilgi tartışmalarına yer veren öğrenci gruplarına kadar her yerde eğitim ve öğretim amaçlı sosyal medya sitelerini kullanmaktadır.

Öte yandan Twitter kullanıcıları diğerlerini takip ederek kendilerine yeni bağlantılar oluşturabiliyorlar. Tweetlerini Facebook üzerinden veya tam tersi şekilde paylaşmak için Twitter ayarlarını düzenleyip, sosyal çevrelerini genişletebiliyorlar. Favori yazarınızı yahut bir iş adamını takip etmek, sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle iletişime girmenizi sağlar ve sizin için çok kıymetli ağ fırsatlarının kapısını aralar.

Çoğu insan LinkedIn’i profesyonel ve iş odaklı bir ağ olarak bilir. Tasarımı, kullanıcıların iş ve profesyonel geçmişlerini vurgulayıp, diğer kullanıcılarla blog gönderileri yahut durum güncellemeleri (ve tabi pek çok dilde) aracılığıyla aktif şekilde etkileşime geçmesini sağlar. LinkedIn ayrıca Facebook ve Twitter arasında bir köprü kurar ki sizin bu üç sitede üyeliğiniz varsa, hesaplarınızı birbirine bağlayarak bağlantılarınızı güçlendirebilirsiniz.

Bir platform daha var: YouTube. YouTube’u sosyal bir ağ olarak düşünmek ilk başta tuhaf gelebilir ancak video ve canlı yayınların popüler sosyal medya iletişim kanallarından olduğu düşünüldüğünde Youtube esasında, daha geleneksel sosyal medya platformlarının doğal bir uzantısıdır. YouTube, yalnızca kliplerin, vlogların, müzik videolarının yahut güzellik ve moda konularında ipuçlarının verildiği bir site değil artık. Eğitim açısından bakıldığında bu platformda, öğretim elemanları öğrencileri için videolar paylaşmakta, büyük üniversiteler derslerini anlatmakta ve Khan Academy gibi kuruluşlar özel dersler vermektedir.

Sosyal medya alanı geniş ve karmaşıktır, gittikçe de sınırları büyümektedir. Bilgili ve meraklı öğrenciler, öğrenmek ve gelişmek adına bunu büyük bir fırsat olarak görerek sosyal medyayı eğitim ve profesyonel ihtiyaçları için kullanır.

 

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın