Bugünün Eğitim Dünyasına Şekil Veren Yenilikçi Öğrenme Metotları

University of Europe Laureate Digital
Çıktı al
tr

Konu eğitim-öğretim olunca, her öğrenciye uygulanabilecek tek bir strateji bulmak imkansızdır. Öğrencilerin derslerden maksimum verimi alabilmeleri için eğitimcilerin uygulanan yöntemleri devamlı güncellemeleri ve farklı yaklaşımlar denemeleri çok önemlidir. Online öğrenmenin yaygınlaşması ve gelişmesi, eğitimi ve öğretimi algılayış şeklimizi değiştirdiği gibi kariyerimizi bölmeden ömür boyu öğrenmeye devam edebilme imkanı da sağladı.  

Eğitimciler her gün yeni ve denenmemiş öğretim yöntemleri geliştirmeye devam ederken özellikle teknoloji, bu yeni öğretim stratejilerinin mesafe kat etmesinde büyük bir rol oynuyor. Yeni stratejilerden bahsetmişken bugün eğitime yön veren en büyük trendlerden bazılarına birlikte göz atalım.  

Elektronik ders kitapları daha yaygın hale geliyor

E-kitapların varlığı hiçbir zaman basılı kitapları tamamıyla geçersiz hale getiremeyecek olsa da, e-kitap endüstrisi son yıllarda büyük bir patlama yaşadı. Yapılan bir araştırmaya göre, öğrencilerin %57.8’i ders kitaplarını, ücretlerin daha düşük olması ve daha az yer kaplamaları sebebiyle, dijital almayı tercih ediyor. 2014 yılı itibariyle, öğrencilerin %60’ı en az bir kez elektronik ders kitabı kullandı; 2012 yılında bu oran %42 idi. Elektronik ders kitaplarının kullanıcı dostu haline gelmesinde daha kat edilecek çok yol var fakat Inkling gibi şirketler içeriğin daha özgün, merak uyandıran ve daha interaktif hale gelmesi için yeni yollar geliştirmeye devam ediyorlar.  

Bunun yanında, Kno gibi öğrencilere, videoların, 3D modellerin ve simülasyonların yer aldığı binlerce dijital ders kitabına erişim sağlayan çok sayıda uygulama da mevcut. Profesörler elektronik ders kitaplarına yöneldikçe ve öğrenciler bu kitapları daha rahat kullanmaya başladıkça, yayınevlerinin de odağı dijital kitaplara doğru kaymaya başladı.

Online yöntemler çok talep görüyor

Uzaktan eğitim belli bir süredir var olan bir sistem. Bu sürede, en az bir online ders almış öğrenci sayısı istikrarlı şekilde arttı ve artmaya devam ediyor. Europe Digital Laureate Üniverisitesi’nin sunduğu eğitim programları gibi tam online eğitim alabileceğiniz kurumların yanı sıra tek bir online ders alabileceğiniz yüzlerce de enstitü bulunuyor. Online eğitimin faydaları sayısız ve çok daha düşük ücretlere bu eğitime erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca seçebileceğiniz pek çok ders ve program var; bu derslerin zamanlamasını kendi yoğunluğunuza göre ayarlayabiliyorsunuz.

Online ders alırken kendinizi yalnız hissedeceğinizi düşünebilirsiniz fakat kullanışlı araçlar sayesinde eğitmenleriniz ve sınıf arkadaşlarınızla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. İnteraktif tartışma panoları, Skype ve Google Hangouts gibi video mesajlaşma programları bu iletişim araçlarından bazıları. Dokümanlar ve ödevler Google Docs ve Drop Box ile kolayca paylaşılabiliyor. Internet tabanlı araçlardan neredeyse bir zorunluluk. Özellikle online öğrenmede bu araçlar öğrencilere ayrı bir fayda sağlıyor çünkü öğrenciler iş hayatında da bu programları etkili şekilde kullanma becerilerinden faydalanıyorlar.

Akıllı sınıflar eğitimin geleceğine yön veriyor

Kara tahtalı ve lekeli slaytların yansıtıldığı asma projektörlü günlerden bu yana ders sınıflarında çok ciddi değişiklikler oldu. Teknoloji, içinde ses ve video öğelerinin de barındığı ders materyallerinin interaktif olarak öğrencilere ulaştırılmasında eğitime dahil edildi. Hatta bugün bazı sınıflarda öğrencilere, katılımı artırmak için, kişisel bilgisayarlar ve internet erişimi bile sağlanıyor.

Akıllı sınıfların en önemli avantajı öğrenme stilleri nasıl olursa olsun, her türden öğrenciye adapte olabilmeleridir. Öğrencilerin teknolojiyi kullanmayı genç yaşta öğrenmeleri de oldukça önemli çünkü eğitim serüvenlerine devam ederken edindikleri becerilerinden faydalanmaya devam edecekler. Samsung Europe tarafından yapılan bir araştırmaya göre insanların %72’si teknolojideki son gelişmeleri anlıyormuş gibi yapıyor. Bu yüzden akıllı sınıflar teknolojiyi eğitime entegre etmenin, öğrencilere kolayca adapte olabilmeyi ve devamlı değişen trendlere ayak uydurabilmeyi öğretmek için harika bir yöntem.

Oyunlar ve eğitim bir araya getirmek başarı sağlıyor

Oyun endüstrisinin ekonomik boyutu milyarlarca doları aşıyor. Eğitimi, bu büyük endüstrinin bir parçası olan video oyunlarındaki hikaye anlatımı ve sanal gerçeklik öğeleri ile birleştirdiğinizde sonuç ne olur? Araştırmalar, video oyunlarının çocukların duygusal, entelektüel ve sosyal beceriler geliştirmelerine yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu beceriler aynı zamanda akademik başarıyı da destekleyen faktörlerdir. Video oyunlarındaki öğelerin direk olarak ders sınıflarına getirilmesi, öğrencilerin hayatlarının her aşamasında kullanacakları eleştirel düşünme, problem çözme ve okuduğunu kavrama yeteneklerini geliştirmede yardımcı olur.

Araştırmacılar, oyunların katılımcı ve bireysel öğrenmeyi desteklediği, okul içi ve okul dışındaki öğrenmede farkı kapatabileceği, araştıran ve uygulayan bir topluluk yarattığı ve iyileştirilme amaçlı değerlendirmeye açık sınıf aktivitelerine izin verdiği sonucuna vardı. GameDesk gibi çok sayıda şirket her seviyede öğrenmeye adapte edilebilecek eğitimsel oyunlar geliştirmek için çok çalışıyorlar.

Yaratıcılık katılımcı olmada kilit unsur

Geçmişte, bugün veya gelecekte her öğrenci bir noktada son derece sıkıcı olduğunu düşündüğü bir derste bulunmuş ya da bulunuyor olacaktır. Bu durum, ders materyalinin yeterince ilgi çekici olmaması, konunun daha zor olması ya da öğretmenin bu materyali öğretiş yönteminin öğrenciye hitap etmemesinden kaynaklanabilir. Bu sebeple, Çin’deki bir okulda her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğunu ispat etmek için beden eğitimi ve kimya gibi konuları birleştiren yaratıcı yöntemler deniyorlar. Amaç, daha fazla genç insanı, merak duyan, kendi kendine motive olabilen ve bağımsız düşünebilen bireyler haline getirebilecek bir strateji üretmek.

Materyali mümkün olduğunca merak uyandıran bir hale getirmek etkili öğrenmede ve öğrenilen şeylerin akılda kalmasında en temel yöntemlerden biri. Eğitimde yapılan yeniliklerin amacı öğrencilere herhangi bir konuya farklı bir perspektiften bakabilme yeteneği kazandırmaktır. Yöntemsel olarak daha fazla seçeneğin olması öğrencilerin kendileri için en iyi metodu bulabilme fırsatını yaratıyor. Böylece öğrenme stili nasıl olursa olsun herkesin eğitime ulaşabilmesi sağlanmış oluyor.

Europe Laureate Digital Üniversite programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen kayıt ol ve küresel ağımıza sen de katıl.

 • Çıktı al

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun
  FI_The-one-quality-that-builds-trust.jpg

  Güven İnşa Eden Yegâne Özellik

  Bilgi Birikiminiz
  FI_How-To-Succeed-In-Your-New-Job.jpg

  How To Succeed In Your New Job

  Profesyonel Gelişim
  FI_The-Most-Powerful-Leadership-Tool-You-Have--Your-Own-Example.jpg

  The Most Powerful Leadership Tool You Have:...

  Becerileriniz
  FI_The-Interesting-Link-Between-Remote-Work-And-Higher-Engagement.jpg

  The Interesting Link Between Remote Work And...

  Global Sosyal Ağ

  Makaleleri Filtreleyin

  Bulun

  Spotlight

  NETWORK KURMA

  Öğrenme aşamasında size yol gösterecek ve yardım edecek birini mi arıyorsunuz? İletişim ağımıza bir göz atın!

  İletişime geçin
  Özel partnerlerimiz

  Avrupa'nın pek çok yerindeki kardeş üniversitelerimizi yakından tanıyın

  Daha fazla bilgi edinin
  PROGRAMLARIMIZ

  Tüm temel dillerde sunulan, iş dünyasından sağlığa farklı çalışma alanlarımızdaki derecelerimizi keşfedin

  Daha fazla bilgi edinin
  YETENEK DEĞERLENDİRMELERİ

  Kendinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı tanımak için yetenek değerlendirme testlerimizi uygulayın (bu bölüm yalnızca İngilizcedir)

  Testi uygulayın